Обновената схема за златна виза на Португалия за увеличаване на инвестиционните фондове

0
55
Земеделска земя
Земеделска земя. Снимка: Wikimedia commons

Купуването на имот в Португалия вече не е път към „златна виза“, даваща право на пребиваване, но чужденците, които искат да си осигурят такава, все още могат да вложат парите си в инвестиционни фондове, които сега очакват бум на притока, пише „Агенция Ройтерс“.

Португалското правителство затегна правилата, след като първоначално каза през февруари 2023 г., че ще отмени схемата за златни визи, която е обвинявана за изострянето на жилищната криза. Тя вече се опита да пренасочи инвестициите в имоти от големите градове към обезлюдените райони. Схемата, която предлага на богати граждани извън ЕС, които инвестират в Португалия, правото да живеят в страната, привлече 7,3 милиарда евро (8 милиарда долара) средства от стартирането си през 2012 г. Повечето участници са от Китай, Бразилия и САЩ.

Около 90% от тези пари отидоха в недвижими имоти, което предизвика оплаквания, че повишава цените на жилищата в една от най-бедните нации в Западна Европа.

Междувременно Европейската комисия призова за прекратяване на подобни програми, позовавайки се на рискове за сигурността.

Влагането на пари в инвестиционни фондове е опция в рамките на португалската схема от 2015 г., но сега се очаква да бъде нейният основен канал. Други пътища включват дарения за културни или изследователски проекти. Ето какво споделя адвокат Ванеса Лима от Prime Legal, която наред с други услуги помага на чужденци да кандидатстват за виза:

„Недвижимите имоти винаги са отмествали фокуса от другите възможности. Основният тип инвестиции (отсега нататък) ще бъдат във фондове – няма съмнение.“

За да отговарят на изискванията, кандидатите трябва да преведат 500 000 евро в един или повече квалифицирани фондове.

Португалският регулатор на фондовия пазар CMVM, който сертифицира фондове, заяви, че не може да предостави списък на онези, които отговарят на условията за инвестиции със златна виза. Лима изчисли, че има около 40, въпреки че някои все още не са отворени за инвестиции. Сред онези, които се надяват да се възползват, е фондът за инвестиции в устойчиво селско стопанство Pela Terra, който вече помага за възобновяването на близо 1000 хектара земеделска земя в района на Алентехо.

„Новите правила са вятър в нашите платна“, смята Алекс Лоури-Уайт от Pela Terra. Той описа промените като „корекция“ на правила, които са създали проблеми като по-високи цени на жилищата, като добави:

„Програмата за златни визи трябва да постави общността … в центъра на своя фокус.“

Джим Дейвидсън, инвеститор в Pela Terra от Съединените щати, заяви, че недвижимите имоти все още са били опция, когато е започнал процеса на златна виза, но е бил наясно с нарастващите негативни настроения към схемата. Той подчерта, че Пела Тера е по-съобразена с неговите ценности и етика.

Друг фонд, Sharing Education, инвестира в международни училища в Португалия. Ръководителят на отдела за връзки с инвеститорите Гонкало Сантос коментира:

„Забелязахме увеличаване на интереса от страна на инвеститорите… защото те търсят нещо различно.“

Необходимост

Въпреки че все още няма официални данни, трима адвокати, специализирани в златни визи, споделиха пред „Ройтерс“, че очакват средствата скоро да представляват 80-90% от всички подобни инвестиции. Но след като имотите бяха затворени, някои казаха, че е вероятно по-малко пари да стигнат до Португалия като цяло. Франсиско Барата Салгейро, старши партньор, отговарящ за отдела за чуждестранни инвестиции в EDGE International Lawyers, изтъква:

„Хората го правят не от желание да инвестират, а от необходимост… за да получат златните визи.“

Приносът на поне 250 000 евро за културни проекти или 500 000 евро за научни изследвания – или създаването на 10 работни места – също може да помогне за осигуряване на златна виза. Кандидатите трябва да разрешат проверки на съдимост и да покажат, че нямат неуредени дългове.

Лима от Prime Legal вярва, че ще бъдат създадени повече средства сега, когато недвижимите имоти вече не са опция – и че някои съществуващи фондове ще се преориентират далеч от имоти – и че даренията за културни проекти ще станат по-популярни. Но Нури Кац от консултантската фирма Apex Capital Partners каза, че изключването на инвестициите в недвижими имоти ще направи Португалия по-малко привлекателна за инвеститорите, които ще се обърнат към схемите за златни визи на други държави. Съседна Испания е сред тези, които все още позволяват инвестиции в имоти. Фактът, че отговарящите на условията фондове трябва да инвестират само 60% от парите си в Португалия, допълнително ще намали ползите от схемата за нацията, твърди Кац.

Адвокатите и консултантските фирми отдавна се оплакват, че процесът на златна виза е бавен и бюрократичен, а някои искаха повече яснота относно новите правила, които забраняват както преките, така и непреките инвестиции в недвижими имоти.

„Ако фонд иска да инвестира във фабрика… това непряка инвестиция в недвижими имоти ли е или не?“, попита Салгейро от EDGE и си отговори:

„Не мислим така, но тези несигурности се появиха.“

Адвокатът Ракел Куба Мартинс каза, че някои от клиентите ѝ също са загрижени за политическия риск. Португалия ще проведе предсрочни избори през март, след като правителството падна след поредица от скандали. Мартинс коментира:

„Вече имахме оттегляния (заявления) поради законодателна нестабилност и липса на сигурност. Други предпочитат да инвестират сега и да започнат процеса, вместо да чакат промяна, която може да направи ново правителство.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments