Обновеното читалище в Трилистник отвори врати със среща с изследователя Александър Алексиев

Той представи пред жители на селото своята книга за Георги Раковски „Новооткрит ръкопис от 1856 година“

0
12
Читалището
Читалището. Снимка: Пресцентър

Обновеното читалище „Йордан Колев“ в Трилистник посрещна за Деня на народните будители изследователя на български старини Александър Алексиев. Той представи пред жители на селото своята книга за Георги Раковски „Новооткрит ръкопис от 1856 година“.

Александър Алексиев
Александър Алексиев. Снимка: Пресцентър

По време на срещата-разговор „Паметта е Възкресението“ специалният гост разказа за непознатия ръкопис на идеолога на Възраждането „Падането на българското царство“ и за фотографии, достигнали до него преди 15 години.

„Ръкописът се състои от 38 страници, хартията е ръчно лята, с воден знак и е в добро състояние. Възможно е да е написан във Влахия, където се намира имението на Никола Балкански – братовчед на революционера-идеолог, или в Нови Сад. В текста се споменават исторически личности, като Цезар Бароний и Мавро Орбини. Но забелязах, че на една от страниците Раковски разказва как е открил препис на житието на Св. Петка Българска, писано от Св. Патриарх Евтимий. Затова той пише и в съчинението си „Асеневци“, сподели пред читатели от Трилистник Александър Алексиев. Според него тези данни потвърждават хипотезата, че ръкописът е изключително интересен и непознат до момента.

„Този ръкопис доказва позицията на историците, че истинската фамилия на Раковски е Попович. Той е кръстен на дядо си Съби Попович. От изследванията на Михаил Арнаудов, Иван Шишманов и Стефан Бобчев става ясно, че Георги Раковски е имал брат Дачо, когото изгубва съвсем млад. Знае се, че има и две сестри – Неша и Нанка“, коментира Алексиев.

Той уточни, че в архива на революционера и до момента има множество непубликувани материали. За това свидетелства изследователската му дейност в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, която установява, че през XXI в. Раковски е все още непознат за съвременниците ни. Срещата в Трилистник премина при изключителен интерес сред читателите. Интересен факт е, че Александър Алексиев е втори художник на историческия филм „Хан Аспарух“.

Открил е ножа на Стефан Караджа и печата на Колю Фичето, обнародвал ги е и ги е дарил на музеите.

„Проявите в читалището станаха възможни след основния ремонт на покрива, който бе компрометиран от градушките през миналата година. Сградата е строена 60-те години с доброволния труд на хората от селото. Течовете не позволяваха да се ползва читателската и зрителната зала. На празника на селото кметът на Община Марица Димитър Иванов пое ангажимента да бъде реконструиран покрива на читалището и вече е факт, за което сме много благодарни“, посочи кметът на Трилистник Мирчо Петров.

Той уточни, че дейността в културния дом на селото е изключително активна и благодарение на хореографа Живко Тонев, който работи със самодейци от селото и региона. Водещ на събитието бе Христо Христов.

Кметът Димитър Иванов заяви, че изграждането на инфраструктура в общината е свързана с обновяване на културните институции, в които се полагат грижи за духовното израстване и съхраняване на традициите.

„Тази година стартирахме ремонти на читалища в няколко населени места, като до месеци ще бъдат завършени. Инвестициите в модернизация на културните центрове стимулират активното участие и повишаване качеството на живот на нашите жители“, подчерта Димитър Иванов.

Той допълни, че в обновените читалища се създават възможности за нови културни и образователни инициативи, които укрепват местната идентичност и сплотяват общността.

За партиите, негласуващите и „гражданското общество“…

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments