Обратният завой на карантината в Хонконг е знак, че Пекин все още се нуждае от портата си към Запада

0
40
Хонконг.
Хонконг. Снимка: Пиксабей

Докато Китай удвоява блокировките срещу COVID, ограничавайки движението за десетки милиони хора, в Хонконг се разиграва много различна сцена, предава „CNN“. Настроението в контролирания от Китай град е може би най-спокойното от три години насам, след като властите премахнаха задължителната карантина с престой в хотел за пристигащи през септември – което предизвика луд скок в резервирането на полети извън града сред жадните за пътуване жители.

Това беше значителен обрат, като се има предвид колко упорито градските власти се придържаха към изискването за карантина, въпреки сриващата се икономика, влошаващата се международна репутация и продължаващото изселване на жители.

По време на пандемията Хонконг се придържаше към строгия подход за „нулев COVID“, поддържан от Пекин, който има за цел да елиминира предаването в общността чрез граничен контрол, мерки за социално дистанциране, електронно проследяване и карантина – което изискваше пристигащите пътници да се изолират в хотелска стая до три седмици на собствени разноски. Този подход се провали, когато Хонконг беше ударен от тежка вълна от Омикрон в началото на 2022 г., което доведе до скок на броя на случаите. Числата остават високи оттогава.

Но въпреки неефективността на стратегията за „нулев COVID“ при справянето с бързо разпространяващите се варианти, властите останаха твърди още девет месеца, подчертавайки, че техният приоритет е да отворят отново границата с континентален Китай.

И така, какво се промени – и защо Хонконг успя да направи това, което континентален Китай не успя? Експертите са на мнение, че има няколко фактора, като относително стабилната ситуация с COVID и промяната в ръководството на правителството. Но по-важното – това е опит за облекчаване на тежката икономическа криза както в Хонконг, така и в континенталната част, и признание, че въпреки мащабните репресии на Пекин в града, той все още се нуждае от Хонконг като врата към Запада.

Завръщане на азиатският град на световната сцена?

Няколко експерти подчертаха, че първото и най-основно условие за повторното отваряне на Хонконг е самата ситуация с COVID, като случаите са намалели до управляемо ниво – дори и да се поддържат хиляди на ден. Бенджамин Каулинг, председател на епидемиологията в Университета на Хонконг (HKU), заяви:

„Като се има предвид ситуацията, че Хонконг не е близо до нула ежедневни случаи, бих си представил, че няма възможност да има отворена граница с континента.“

„И в такъв случай единственият възможен избор за Хонконг е да остане затворен навсякъде или да отвори поне международната граница.“

Хонконг отдавна се гордее като „световен град на Азия“, глобален център, привличащ туристи, емигранти и международен бизнес. Политиката за „нулев COVID“ заплаши всичко това, като самолетите бяха приземени и компаниите започнаха да търсят убежище на други места в Азия.

„Ако Хонконг остане затворен за международни посетители, а останалият свят е отворен, тогава Хонконг бързо ще загуби международния си финансов статус“, смята Вера Юен, преподавател по икономика в HKU.

„Трябва да имате достатъчно фирми, достатъчно талант, ресурси, които се обединяват… Наближава повратната точка, в която можем да загубим всичко това.“

От началото на пандемията вълни от жители – както емигранти, така и граждани на Хонконг – напуснаха града. Около 113 200 жители са напуснали Хонконг през последната година, в сравнение с 89200 година по-рано, според отдела за преброяване и статистика през август. Септември донесе още лоши новини, когато финансовият секретар на града разкри, че градът може да се изправи пред бюджетен дефицит от над 100 милиарда хонконгски долара (около 12,7 милиарда долара) – което би било вторият най-висок фискален дефицит, регистриран някога.

Поредица от предстоящи високопоставени международни събития добавиха към нарастващия натиск: турнирът по ръгби в Хонконг Севънс и Форумът на глобалните финансови лидери, който кани ръководители от най-големите финансови институции в света като Goldman Sachs и Morgan Stanley за двудневен връх.

Според съобщения в медиите през август някои банки са предупредили своите ръководители да присъстват само ако има пътуване без карантина – широко спекулиран фактор зад крайното решение на правителството. Юен обясни:

„Ще отбележим красива победа (да имаме) всички големи глави, суперзвездите от банки, хедж фондове и т.н. да дойдат на нашата среща на върха. Те сигнализират на света, че няма да останем така – връщаме се към конкуренцията, не ни забравяйте, ние все още сме лъскав международен финансов център.“

Посредник на Запада

Това настояване за повторно присъединяване към международната общност може да изглежда смущаващо след усилията на Пекин да постави Хонконг още повече под свой контрол.

От 2020 г. Хонконг и централните правителства почти унищожиха опозицията в града. Продемократични активисти са хвърлени в затвора или заточени, а независимите редакции са затворени; междувременно властите промениха училищните програми, за да наблегнат на китайската история и култура, и наложиха по-голямо икономическо сътрудничество в района на Големия залив, национална схема за по-тясно свързване на провинция Гуангдонг с Хонгконг и Макао. Но за Пекин, казват някои експерти, изобщо не е противоречиво да издигне Хонконг като глобален център, като същевременно го интегрира допълнително с континента. Юен подчерта:

„Те искат и двете – не смятат, че е взаимно изключващо се.“

Като бивша британска колония, на която беше позволено да запази капиталистическите свободи, след като беше върнат на Китай, Хонконг отдавна привлича международни фирми, които се надяват да получат достъп до китайския пазар. Дори други китайски финансови центрове като Шанхай или Шенжен имат контрол върху капиталовия поток и информационната цензура – ​​което означава, че „Китай все още се нуждае от Хонконг“, за да привлече чуждестранни инвестиции и капитал, категорична е Юен.

„Надеждата на Пекин“, продължава тя, „е, че ако Хонконг успее да стане по-дълбоко интегриран с Китай и района на Големия залив, успехът му на световния пазар може също да даде тласък на икономиката на континента“.

А Китай се нуждае от цялата помощ, която може да получи в момента, когато пазарът на жилища се срива, компаниите се борят с повтарящи се главоболия по веригата на доставки и безработицата сред младежите е рекордно висока. Политиката на Пекин за “нулев COVID” влошава нещата с почти постоянни смущения, тъй като различни части на страната влизат и излизат от блокирането като къртица, управлявана от вируси.

Китайските власти „виждат ролята на Хонконг в подпомагането на възстановяването на икономиката на континента“, коментира Джон Бърнс, почетен професор в HKU. Той изрази следното мнение:

„Това би било още една причина, поради която централното правителство даде зелена светлина на властите в Хонконг да отворят границата – и мисля, че това се случи. Хонконг няма автономия да решава сам такива неща.

Експертът добави, че обратният завой отразява промяната в гледната точка както от властите в Хонконг, така и от китайските власти, както и адаптивността към променящата се ситуация. И изтъкна:

„По-рано те даваха приоритет на континенталната граница… (сега), те казват, добре, добре, ето случай, в който Китай отваря едно пристанище. Да видим какво ще стане. Това е експеримент.“

Но всеки експеримент крие своите рискове. Като чакаха толкова дълго, за да отворят отново, и като предприеха толкова строги мерки срещу Хонконг, властите създадоха и ново чувство на предпазливост сред международните наблюдатели, смятат експерти. Юен заяви:

„Западът може повече да не третира Хонконг като различен от Китай.“

„Някои от технологиите, които наскоро бяха забранени за внос в Китай, сега са забранени и в Хонконг, защото те знаят, че ако ги изпратите до Хонконг, те ще бъдат прехвърлени в Китай. Това е една потенциална бариера или проблем, който имаме – колко доверие ще има Западът все още в Хонконг.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments