Обриви като шамар по лицето на детето: Симптом на петата болест?

Петата болест, известна още като еритема инфекциозум, е често срещано вирусно заболяване сред децата на възраст между 5 и 15 години

0
295
Дете с петата болест
Дете с петата болест. Снимка: Архив

Петата болест, известна още като еритема инфекциозум, е често срещано вирусно заболяване сред децата на възраст между 5 и 15 години. Причинителят е парвовирус B19, който се предава основно по въздушно-капков път. Заболяването се характеризира с характерен обрив по лицето и тялото, както и с леки грипоподобни симптоми.

Симптоми и протичане

Инкубационният период на петата болест е между 4 и 14 дни. Първоначалните симптоми често включват лека треска, главоболие, отпадналост и понякога хрема или възпалено гърло. След няколко дни се появява характерният обрив по лицето, който придава вид на „зашлевена буза“. Обривът може да се разпространи и по тялото, като придобива мрежовиден или дантелен вид. При някои деца обривът е съпроводен със сърбеж.

Предаване

Петата болест е най-заразна в началния си стадий, преди появата на обрива. Вирусът се предава чрез капчици, отделяни при кашляне или кихане. След появата на обрива, децата обикновено не са заразни и могат да посещават училище или детска градина.

Диагностика и лечение

Диагнозата обикновено се поставя въз основа на характерния обрив и клиничните симптоми. В повечето случаи заболяването протича леко и не е необходимо специфично лечение. Симптоматичната терапия включва:

  • Почивка и хидратация – Осигуряване на достатъчна почивка и прием на течности.
  • Обезболяващи и антипиретици – При необходимост можете да използвате парацетамол или нестероидни противовъзпалителни средства за облекчаване на температурата, главоболието и болките в ставите.
  • Важно е да избегнете употребата на аспирин при деца под 18 години поради риска от развитие на синдрома на Reye.

Усложнения и рискови групи

При здрави деца петата болест рядко води до усложнения. Въпреки това има някои групи, които са изложени на по-висок риск:

  • Деца с хемолитични анемии: Парвовирус B19 може да потисне образуването на червени кръвни клетки, водейки до тежка анемия.
  • Имуносупресирани лица: При деца с отслабена имунна система инфекцията може да причини хронична анемия.
  • Бременни жени: Инфекцията по време на бременност може да доведе до усложнения за плода, включително спонтанен аборт или хидропс феталис.

Понастоящем няма ваксина срещу парвовирус B19. За да се избегне риска от заразяване с болестта, се препоръчва спазването на следните хигиенни мерки:

  • Често миене на ръцете – Редовното измиване на ръцете със сапун и вода е често включвана мярка за предотвратяване на разпространението на вируса.
  • Покриване на устата и носа при кашляне или кихане – Използването на кърпичка или свиването на лакътя при кашляне и кихане помага за ограничаване на разпространението на инфекцията.
  • Избягвайте да докосвате лицето си – Стремете се да не докосвате очите, носа и устата си, особено с неизмити ръце, за да предотвратите пренасянето на вируса.
  • Избягване на близък контакт с болни хора – Ограничаването на контактите с лицата, които проявяват симптоми на инфекция, намалява риска от заразяване.

Как пациентите с увреждания могат да спестят време и пари?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments