ОбС в Бургас прие декларация срещу разпространяването на фалшиви новини за Общината

0
180
Община Бургас
Община Бургас

Общинският съвет в Бургас прие декларация срещу разпространяването на фалшиви новини по адрес на Общината. Тя беше входирана като извънредна точка от Георги Дракалиев и беше разгледана като първа на днешната 19-та сесия на местния парламент.

В декларацията се посочва, че Общинският съвет категорично не приема обществения живот в града да бъде движен от фалшиви новини, създадени и разпространявани от политически лица. Такива новини според вносителя вече били станали норма в политиката и Бургас не правел изключение. Освен това броят на фалшивите новини нараствал с наближаването на парламентарните избори през април. В декларацията се посочва и конкретен пример за фалшива новина: „Община Бургас се готви да разреши на собствениците на хотел „България“ да разрушат част от историческия център на Бургас“. Вносителят определя това като лъжа, защото по неговите думи местната управа нямала да позволи такова нещо.

В декларацията се обяснява още, че има искане от страна на собственика на хотел „България“ за изграждане на подземен паркинг под градинката до хотела. Имало представен проект и положително становище, но няма решение за неговата реализация. Подчертано е, че такива решения са в провомощията единствено на Общинския съвет. До този момент няма входирано такова предложение в местния парламент, се посочва още в докладната записка.

Написано е и, че Общинският съвет оценява високо изразяването на гражданска позиция, защото мнението на бургазлии било изключително важно. Посочва се още:

„Нека желаещите да заявят позицията си по въпроса дали чрез подписка, или по време на бъдещите обсъждания. Всички такива ще бъдат зачетени, но не и изразявани чрез онлайн петиции, в които се отправят неверни внушения.“

Декларацията предизвика сериозни дебати в Общинския съвет. Константин Бачийски се обяви против приемането на такава декларация:

„Аз не считам, че Общинският съвет е мястото, където трябва да дискутираме всяка една публикация в медиите. Какво пишело в една медия или друга, не е тук мястото да го обсъждаме. Считам, че тази декларация е безсмислена. Следващия път значи трябва да прегледаме пресата и да подготвим всяко едно нещо, което считаме, че не е правилно. Не бих я подкрепил не заради съдържанието, а заради тенденцията. Не можем да казваме на журналистите какво да пишат.“

„Не знаем защо казвате, че медиите казват, че има фалшиви новини. Те са от политически лица, които просто се разпространяват. Не може да се мълчи, защото мълчанието означава съгласие и вина на институцията. Затова трябва да вземем отношение още сега“, каза в отговор Дракалиев.

„Ако има засегнати лица има съответния ред и съответните лица да си понесат отговорността. Общинският съвет не е мястото за мониторинг. Ние имаме съвсем други задачи. Ако видите какви са задължтенията на Общинския съвет, аз не виждам точка, по която този тип мониторинг да бъде извършен“, обясни Бачийски.

От своя страна Живко Табаков също се обяви против декларацията:

„На мен ми звучи, че Общинският съвет е в защита на общинска администрация. Съгласен съм, че идеята не е влязла в Общинския съвет и не сме взели отношение по темата. Ние казваме сега пред обществото, че дори и да излезе някаква новина, то тя ще бъде фалшива. В публичното пространство стана ясно, че Община Бургас е дала предварително одобрение за този проект. Аз не бих подкрепил една такава декларация, защото тя означава, че който каже нещо различно, значи е лъжа.“

„Темата за фалшивите новини мен чисто професионално ме касае всекидневно. Подкрепям изцяло идеята, духа и типа на такъв тип декларации. Освен общински съветници, сме и граждани. Имаме правото да изразяваме своето мнение срещу тази нова информационна пандемия, която е завзела не само България, но и целия свят. Хората, които създават фалшиви новини, са функция на страха. Той не може да застане със своето име и своите качества. Трябва да се борим против този нов информационен вирус. Нашата кауза е тази – да търсим истината, да докажем истината и само тогава можем да бъдем свободни граждани“, обяви от своя страна Веселин Пренеров.

В дебата се включи и Манол Тодоров:

„Категорично същината на тази декларация я подкрепям от гледна точка на това, че трябва да застанем твърдо срещу фалшивите новини, но не подкрепям момента, защото изглежда като защита на общинска администрация.“

„Аз също съм против фалшивите новини, но не считам, че Общинският съвет е органът, който да определя коя новина е фалшива. Аз не съм сигурен доколко тази новина е фалшива или е въпрос на изказ на съответния журналист, или политик. Въпрос на изразни средства е. Ето отварям интернет и пише – Бойко Борисов дава 50 лева на пенсионерите. Едва ли ги дава той. Дава ги държавата. Аз не считам, че това, което цитира Дракалиев, е много далеч от истината и затова не бих подкрепил тази декларация“, подчерта Бачийски.

В крайна сметка декларацията беше приета с 31 гласа „за“, 4 – „против“ и 7 – „въздържал се“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments