В изпълнение на ангажиментите по Националния план за възстановяване и устойчивост /НПВУ/, Министерството на правосъдието /МП/ публикува два важни законопроекта за обществено обсъждане. Първият законопроект е насочен към уреждане на несъстоятелността на физическите лица /личен фалит/, а вторият – към засилване на защитата на лицата, подаващи сигнали за нередности.
Законопроект за несъстоятелност на физическите лица
Проектът на Закон за несъстоятелност на физическите лица има за цел да създаде правна рамка, чрез която лицата, които не са търговци, могат да подадат молба за несъстоятелност. Това производство е доброволно и цели справедливо удовлетворяване на кредиторите, като същевременно осигурява жизнен минимум за длъжника чрез несеквестируемост на част от имуществото му. Участие в процеса могат да вземат добросъвестни длъжници, като при определени условия техните дългове могат да бъдат погасявани след тригодишен срок.
Защита на лицата, подаващи сигнали
Министерството предлага и изменения в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали за нарушения /ЗЗЛПСПОИН/, които целят разширяване на обхвата на защитата. Юристи и други професионалисти с поверителни данни също ще бъдат защитени при подаване на сигнали, с изключение на адвокатския клиентски разговор. Предвижда се и правна рамка за образуване на производства за по-стари нарушения /до 2 години/.
Прозрачност в местната власт
Законопроектът включва изменения и в Закона за местното самоуправление и местната администрация, с цел повишаване на прозрачността и отчетността на местните власти. Тези мерки отразяват задълженията на България към Европейския съюз в рамките на Плана за възстановяване и устойчивост и са предварително съгласувани с Европейската комисия.
Тези законопроекти представляват важна стъпка към модернизиране на правната система в България и към създаването на условия за справедлива несъстоятелност и по-сигурна среда за сигналоподателите. Общественото обсъждане ще продължи през ноември и декември 2023 г.