Рядко срещан призив за обща стачка в Израел в знак на протест срещу невъзможността да бъдат върнати заложниците, държани в Газа, доведе до затваряне и други нарушения в цялата страна в понеделник, включително на главното международно летище, пише „Асошиейтед прес“. В някои райони обаче стачката беше пренебрегната, което отразява дълбоките политически разногласия.
Стотици хиляди израелци излязоха по улиците късно в неделя в знак на скръб и гняв, след като шестима заложници бяха открити мъртви в Газа. Семействата и голяма част от обществеността обвиниха министър-председателя Бенямин Нетаняху, като заявиха, че те са могли да бъдат върнати живи в рамките на сделката с Хамас за прекратяване на почти 11-месечната война.
Други обаче подкрепят стратегията на Нетаняху за поддържане на военния натиск върху Хамас, чиято атака на 7 октомври в Израел предизвика войната. Според тях това ще принуди бойците да отстъпят пред исканията на Израел, евентуално ще улесни спасителните операции и в крайна сметка ще унищожи групировката.
Съдът по трудови спорове постанови, че стачката трябва да приключи до 14:30 ч. местно време, като прие петиция от правителството, според която тя е политически мотивирана.
Ръководителят на най-големия израелски профсъюз Хистадрут заяви, че ще се съобрази с решението на съда и инструктира членовете си да се върнат на работа. Арнон Бар-Давид призова за обща стачка, първата от началото на войната. Тя имаше за цел да затвори или да наруши работата на основни сектори на икономиката, включително банковото дело и здравеопазването. Авиокомпаниите на главното международно летище на Израел, Бен-Гурион, спряха изходящите полети между 8 и 10 ч. Тези полети или заминаха по-рано, или имаха леко закъснение. По данни на Израелската летищна администрация пристигащите полети са продължили както обикновено.
„Няма нужда да наказваме цялата държава Израел заради това, което се случва, като цяло това е победа за Хамас“, категоричен бе един от пътниците – Амрани Игал.
В Йерусалим обаче жителят Ави Лави изтъкна:
„Мисля, че това е справедливо, дошло е време да се изправим и да се събудим, да направим всичко за това заложниците да се върнат живи“.
От „Хистадрут“ съобщиха, че към стачката са се присъединили банки, някои големи търговски центрове и правителствени учреждения, както и някои услуги на обществения транспорт, въпреки че не изглежда да има сериозни смущения.
Общините в гъстонаселената централна част на Израел, включително Тел Авив, се включиха, което доведе до съкращаване на учебните часове. Други общини, включително Йерусалим, не участваха.
Демонстрациите в неделя се оказаха най-масовите от началото на войната, като организаторите изчислиха, че до 500 000 души са се включили в събитията в цялата страна и в основния митинг в Тел Авив. Израелските медии смятат, че са участвали между 200 000 и 400 000 души. Те настояват Нетаняху да сключи споразумение за връщане на останалите около 100 заложници, държани в Газа, за една трета от които се смята, че са мъртви, дори ако това означава да остави непокътнат разбития Хамас и да се изтегли от територията. Много израелци подкрепят тази позиция, но други дават приоритет на унищожаването на войнстващата групировка пред свободата на заложниците.
Нетаняху обеща „пълна победа“ над Хамас и го обвинява за провала на преговорите, които се проточиха през по-голямата част от тази година.
Израел заяви, че шестимата заложници, намерени мъртви в Газа, са били убити от Хамас малко преди израелските сили да пристигнат в тунела, където са били държани. Съобщава се, че трима от тях е трябвало да бъдат освободени в първата фаза на предложението за прекратяване на огъня, обсъждано през юли. Израелското министерство на здравеопазването заяви, че аутопсиите са установили, че заложниците са били простреляни от близко разстояние и са починали в четвъртък или петък.
Нетаняху обвини Хамас, като заяви, че „който убива заложници, не иска сделка“.
Хамас обвини Израел и Съединените щати, че протакат преговорите, като поставят нови искания, включително за траен израелски контрол върху два стратегически коридора в Газа. Хамас предложи да освободи заложниците в замяна на прекратяване на войната, пълно изтегляне на израелските сили и освобождаване на голям брой палестински затворници, включително високопоставени бойци.
Един от шестимата заложници е 23-годишният израелско-американски гражданин Херш Голдберг-Полин, роден в Бъркли, Калифорния, който губи част от лявата си ръка от граната при нападението на 7 октомври. През април Хамас публикува видеоклип, в който той е показан жив, което предизвика протести в Израел. Той беше един от най-известните заложници, а родителите му водеха високопоставена кампания за освобождаването на пленниците, като се срещнаха с президента Джо Байдън, папа Франциск и говориха на Националния конгрес на Демократическата партия миналия месец.
Около 400 опечалени се събраха преди погребението на Голдберг-Полин пред семейната резиденция, все още облепена с плакати с надпис „Върнете Херш у дома“. Размахвайки израелски знамена, те тръгнаха към гробището.
„Чувствам се така, сякаш той можеше да е моят син“, споделя Ирит Долев, чиито двама сина са ходили с него на училище.
„Тази година погребах толкова много приятели, но това е най-тежкото, защото той беше жив“, каза Амит Леви, който беше сред стотиците други хора на гробището.
Около 250 заложници бяха взети на 7 октомври. Повече от 100 бяха освободени по време на прекратяването на огъня през ноември в замяна на освобождаването на палестинци, хвърлени в затвора от Израел. Осем от тях са били спасени от израелските сили. През декември израелските войски по погрешка убиха трима израелци, които избягаха от плен.
Водени от Хамас бойци убиха около 1200 души, предимно цивилни, когато нахлуха в Южен Израел на 7 октомври. При ответната офанзива на Израел в Газа са загинали над 40 000 палестинци, според местни здравни служители, които не казват колко от тях са били бойци.
Войната доведе до разселване на по-голямата част от 2,3 млн. души в Газа, често многократно, и потопи обсадената територия в хуманитарна катастрофа, включително нови опасения от избухване на епидемия от полиомиелит.