Общественият съвет към Централната избирателна комисия /ЦИК/ предлага да се проведат консултации за това, което ще се случи след края на изборния ден. Пред „БНР“ Цветелина Пенева коментира, че видеонаблюдението не е основното за контролиране на честността на вота. Напротив. Според нея в случая най-важен е човешкият елемент.
Тя напомни, че всички парламентарно представени парии имат свои членове, както и наблюдатели и застъпници. Именно затова не може една машина да бъде гарант за честността на изборния процес. Но видимостта ще покаже на обществото какво се случва след края на гласуването, защото никой досега не е знаел това, освен членовете на секционните комисии.
Пенева е категорична, че вече никой не може да дискутира дали трябва, или не трябва да има видеонаблюдение, защото тази мярка е била въведена с промени в Изборния кодекс. Процесът е възложен за изпълнение на Министерството на електронното управление.
Експертът посочи още, че напоследък комуникацията между ЦИК и Обществения съвет не е на нужната висота. Но въпреки това от съвета продължават да мислят как могат да помогнат на Централната избирателна комисия в нейната работа. Затова ще предлагат да се правят симулации на това, което ще се случи след края на изборния ден. Освен това трябва да се има предвид, че за първи път бюлетините от машинното гласуване също ще се броят ръчно.
Пенева счита също така, че бюлетините от двата вида вот трябва да се броят отделно. Затова не трябва да се отварят и двете урни едновременно. Първо според нея трябва да се разпечат тази от хартиените бюлетини. Те трябва да се сортират и да се покажат на устройството за видеонаблюдение. След като бъдат преброени и данните от тях бъдат нанесени, тогава трябва да се отвори кутията от машинния вот.
От Обществения съвет призоваха също така ЦИК да побърза с методическите указания за вота. Те са настояли да има повече прозрачност и максимално да бъдат използвани функционалностите на машинното гласуване.