Обществото смята, че институциите, а не природата и климатичните промени, са виновни за водната криза в Перник. Това показва последното проучване на „Галъп Интернешънъл“, проведено в периода 9 – 17 януари. Интервюирани са били 835 души.
Освен това хората смятат, че искането за вот на недоверие е справедливо.
69% са посочили, че водната криза е последствие от дейността на хората и институциите. За сравнение само 12 на сто са избрали отговора „Водната криза е последствие от промени в природата и климата“. 15% са посочили, че не са достатъчно запознати с този въпрос, а 4 на сто се затрудняват да отговорят.
Почти няма разлика между отговорите на електоратите на различните партии. Само при привържениците на управляващите е малко по-висок делът на хората, които смятат, че природата е виновна.
47% пък намират искането за вот на недоверие за справедливо при създалата се ситуация. 27 на сто са на обратното мнение. Останалите не са дали отговор.
В средата на януари 41% искат правителството да подаде оставка и да бъде сменено. 34 на сто не желаят това да се случи.
Когато обаче се зададе въпрос за провеждането на предсрочни парламентарни избори, 35% искат, а 40 на сто не желаят това.
За сравнение при „Апартментгейт“ през пролетта на 2019 година стойностите са били съизмерими. 42% са искали оставката на кабинета на Бойко Борисов, а 33 на сто са били на обратното мнение. Предсрочни избори пък са смятали, че трябва да се проведат 40%, а 38 на сто не са искали това да се случи.