Комисията по правни въпроси към Общинския съвет в Бургас одобри предложение,
внесено от зам.-кмета по образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики, което предвижда Английската гимназия „Гео Милев“ да се премести в сградата на СУ „Добри Чинтулов“. От своя страна учениците от СУ „Добри Чинтулов“ ще бъдат преместени в сградата на СУ „Йордан Йовков“, като на практика двете училища ще се помещават на едно място. Досега Английската гимназия споделяше едни и същи класни стаи с Немската гимназия, като учениците се обучаваха на двусменен режим.
В докладната записка зам.-кметът Ананиева е посочила, че през 2018 година в Община Бургас е постъпила жалба от ученици от АЕГ „Гео Милев“ заради ограничения капацитет на сградата и невъзможността за провеждане на нормален учебен процес. През 2019 година пък са постъпили жалби от родители на ученици и от училищното настоятелство на Английската гимназия, както и заявление от Жаклин Нейчева, която е неин директор. Всички те са поискали от местната управа да им бъде осигурена нова сграда.
Учениците от Английска езикова гимназия „Гео Милев“ и Немска езикова гимназия „Гьоте“, общо 1 569 на брой за тази учебна година, се помещават в четириетажна сграда. През учебната 2020/2021 г. в Английска езикова гимназия „Гeо Милев“ – Бургас се обучават 798 ученици в 30 паралелки с профил Чуждоезиков „английски език“.
„Гимназията се ползва с висок авторитет и дава отлична подготовка на своите възпитаници. Те учат и работят в университети, стопански и обществени институции в България, Европа, САЩ. Тя е член на партньорската програма на Британски съвет Addvantage с присъден бронзов статут. От февруари 2012 г. гимназията е със сертификат за Cambridge ESOL подготвителен център, в гимназията се прави регистрация и се провеждат предварителни и основни изпити“, се посочва в докладната записка на Ананиева.
В Немската гимназия пък гимназия се обучават 771 ученици в 30 паралелки с профил Чуждоезиков „немски език“.
„От учебната 2017/2018 г. НЕГ „Гьоте“ е в Списъка на иновативните училища с иновация „Немски +“. Въведената иновация предполага иновативен учебен план с нов учебен предмет „ Немски+“, чиято програма подготвя учениците за немска езикова диплома; провеждане на 6 методически семинара годишно за учители от гимназията с цел изработване на проектни задачи за проектни седмици; приобщаване и адаптация на новоприетите ученици; изнесени проекти за ученици в сътрудничество с фирма Съдърланд; 2 проектни седмици годишно – по випуски за учениците и изграждане на професионални учебни общности – провеждане на 6 семинара за комуникация годишно за всички учители от гимназията с цел подобряване на общуването при работа с родители, ученици и ръководство, като за прилагане и устойчивост на тази иновация са необходими допълнителни класни стаи и специализирани кабинети, с каквито в момента гимназията не разполага“, посочва Ананиева.
Тя е категорична, че е затруднен процесът на обучение в двете гимназии. Занятията на учениците от двете школа са на две смени, разликата между които е само 20 минути и те се застъпват. Освен това сградата има само един физкултурен салон, което не позволява провеждането на нормални занятия, защото се събирали по 2-3 класа едновременно.
В същото време според Ананиева сградите и на СУ „Йордан Йовков“ и на СУ „Добри Чинтулов“ били достатъчни, за да се поберат двете училища заедно и то при едносменен режим. Намерението на местната управа е те да имат отделни входове.
Дали предложението на Ананиева ще срещне подкрепата на общинските съветници ще стане ясно на заседанието на местния парламент на 28 юли.