Община Бургас да кандидатства с проект за интеграция на уязвими групи, сред които и циганите. Това предложение внесе зам.-кметът Йорданка Ананиева. Безвъзмездната финансова помощ се предоставя по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ и „Наука, образование и интелигентен растеж“. Проектът е на стойност от 1 милион и половина лева. Заместник-кметът Йорданка Ананиева обясни какво да се очаква от проекта:
„По проекта са предвидени както образователни така и други интересни за децата дейности – природа и спорт. Ще се обзаведе една от класните стаи в посочените училища, където ще се осъществяват дейностите в безопасна среда. В Община Бургас имахме такъв проект, който беше с много добри резултати. С него се повишиха мотивацията на работа и желанието на децата да се обучават. Сега сме включили и други училища. Ще участват и други уязвими групи като хора с увреждания, за да могат да реализират всички видове дейности в общността.“
Целта на тази процедура е да се повиши качеството на живот, социално развитие и намаляването на бедността, както и интеграцията на представителите на въпросните групи. Дейностите са в подкрепа на социално слабите хора, които са в неравностойно положение. Предлагат им се подобряване на достъпа до заетост, образование, социални и здравни услуги чрез подходящо обучение. От особено значение за постигане на интеграционния ефект е работата в общността, който ще бъдат основен ангажимент на партньора по проекта Сдружение „Равновесие“ в Бургас.
В проекта се предвижда да се подобри образователната среда в детските градини и училища, в които се обучават интегрирано деца и ученици от етническите малцинства, работата с техните родители, които възпрепятстват децата си от редовно посещаване на детска градина или учебни занятия. Общината ще си партнира с ОУ „Найден Геров“, СУ „Петко Росен“, ОУ „Христо Ботев“ и детска градина „Делфин“.
Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ за всеки конкретен проект е по „Социално-икономическа интеграция на уязвими групи, интегрирани мерки за подобряване достъпа до образование“, което възлиза до 1 590 000 лева, като не се изисква съфинансиране от кандидатите и техните партньори. Крайният срок за кандидатстване е 16.12.2020 година.
Новината, че че бъдат давани поредните пари за интеграция на циганите идва на фона на тежката COVID криза у нас. До момента резултатите от подобни проекти ясно са показали, че те не постигат желания ефект. Напротив. Похарчени са милиони за интеграцията на циганите, която така и не се е състояла досега. И тук изниква важният въпрос не е ли по-добре тези средства да бъдат дадени за по-полезни цели и на по-нуждаещи се български граждани.