Общинските служители в Бургас нямат правомощия за контрол над скоковете от Моста в морето заради нова Наредба за водноспасителната дейност.
Това става ясно от отговор на Община Бургас на запитване на Искра.бг във връзка с зачестилите инциденти и това кой и по какъв начин осъществява контрола над нарушителите. В нея са вписани задълженията на лицата, ползващи водните площи, включително и задължението да не скачат от плавателни съдове и брегови съоръжения, непригодени за тази цел.
За нарушителите на нормативните актове по прилагането на Закона за здравето, какъвто нормативен акт е и посочената наредба, в разпоредбата на чл.229, ал.1 от Закона са предвидени глоби от 100 до 600 лева, а при повторно извършване на същото нарушение – от 500 до 3000 лева.
Нарушенията по посочената разпоредба се установяват с актове, съставени от държавни здравни инспектори или от длъжностни лица, определени от директора на регионалната здравна инспекция или от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, а наказателните постановления се издават от директора на регионалната здравна инспекция или от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ (чл. 235 Закон за здравето).
В отговора се посочва още, че служителите от дирекция „Управление при кризи, обществен ред и сигурност“ /УКОРС/ при Община Бургас оказват пълно съдействие на лицата, осъществяващи водното спасяване и контролните органи по чл.235 от Закона за здравето. С приемането на новата наредба общинските служители нямат правомощия за контрол, но екипите, разположени в района на Моста, в рамките на тяхната компетентност, съвместно със служители на ОДМВР-Бургас, ежедневно установяват лица, пренебрегващи забраната за използване на бреговото съоръжение за скачане, като спрямо тях се предприемат действия, целящи информирането им за извършените нарушения, с цел преустановяването им. Също така, изграденото на бреговото съоръжение видеонаблюдение допринася за установяване на лицата, нарушили въведените забрани.
В разпоредбите на чл.36, т.1-12 от Наредбата са посочени задълженията на посетителите на водните площи, а именно:
Чл.36 Посетителите на водни площи са длъжни:
1. да се къпят само в зоната на спасяване на максимално обезопасените водни площи и да не преминават зад ограничителните жълти плаващи знаци;
2. да спазват флаговата сигнализация;
3. задължително да обличат предоставените им спасителни жилетки при обучение и практикуване на водни спортове и при използване на плавателни съдове и съоръжения с развлекателна цел;
4. да не претоварват плавателните съдове;
5. да не скачат от плавателни съдове и брегови съоръжения, непригодени за тази цел;
6. да не се доближават до движещи се и закотвени плавателни съдове;
7. да не ползват гребни и моторни плавателни съдове в зоната, определена за къпане;
8. да не преместват и да пазят от повреждане табелите, информационните табла, плаващите знаци, сигналните средства и спасителните съоръжения;
9. да не замърсяват водата и крайбрежните площи;
10. да не влизат във водата след консумация на алкохол и/или когато са под въздействието на психоактивни вещества;
11. да спазват указанията на спасителите и правилата и задълженията при ползване на водната площ, посочени на информационните табла;
12. да не допускат във водата деца под 12-годишна възраст без придружител.
[…] Община Бургас: Нямаме право да глобяваме за скокове от … […]
Защото е глупаво за това не се спазва.в нормална държава щеше да има изградени трамлини даже ,но кое е нормално в България еле в Бургас цени ли инфра структора ли ремонти ли ,че това да искаме да е нормално ,дори синя и звелена зона дето носят пари са заети от служебно коли и на нашите и пари няма.
ЕБАХТИ ДЪРЖАВАТА ПРОСТТА АХМАШКА
Ми…изградете трамплини за скачане от платформата. Защо да не се скача? Ама как Общината ще направи нещо безплатно за гражданите си.?….
Не съм от Бургас, но доколкото знам моста е построен за тази цел.