Кметът на Бургас Димитър Николов входира в Общинския съвет докладна записка, с която иска общината да се присъедини към инициатива на Eurocities (европейски градове). Тя се казва living-in.eu и беше представена пред съветниците от Комисията по икономика и инвестиционни политики от зам.-кмета Весна Балтина:
„Получихме една покана от нашите партньори от мрежата на Eurocities да се присъединим към тази европейска инициатива, които имат желание общините да споделят опит и да преминат към цифровата трансформация с общи усилия, защото ЕК ни е поставила много амбициозни цели. Във връзка с бекграунда, който имаме като община и проектите, които сме изпълнявали като умни решения в градска среда получихме тази покана, като тя не ни задължава с нищо конкретно. Единствено можем да черпим опит и да създаваме партньорства. Това ще бъде в наш плюс.“
„Присъединяването на Община Бургас към инициативата ще потвърди амбицията на града за развитие на цифровизацията, ще предостави нови възможности за сътрудничество и изпълнение на климатичните цели на град Бургас. Ще насърчи участието на гражданите и ще подпомогне местната икономика и особено на малкия и средния бизнес и стартиращите предприятия“, е посочил в своята докладна записка Николов.
Той обяснява, че за целта е необходимо да се подпише Декларацията за насърчаване на устойчивата цифрова трансформация в градовете и общините в Европейския съюз.
Чрез подписване на Декларацията, Община Бургас се ангажира да изготви съвместно с партньорите устойчиви мерки за следното:
– прилагане на съществуващи общи широкомащабни цифрови решения в ЕС;
– засилване на инвестициите от страна на фондовете и програмите на ЕС в местната цифрова трансформация с цел гарантиране на приобщаваща и устойчива Европа;
– използване на общоприет списък със стандарти и технически спецификации за постигане на оперативна съвместимост на данните, системите и платформите сред градовете, общините и доставчиците от целия свят;
– използване на общ пазар за споделяне на данни, цифрови услуги и решения между градовете и общините; оценяване на законодателните мерки, необходими за осигуряване на обща рамка на ЕС за междусекторни и трансгранични цифрови решения за градовете и общините;
– предоставяне на обществеността иновативно образование и умения, от които има нужда за да се възползва от решенията в областта на интелигентните гардове и да участва във вземането на решения.
Докладната записка беше одобрена единодушно от членовете на икономическата комисия.