Общински съветник и член на ПП Средна европейска класа (СЕК) е с COVID-19. Той е присъствал на следните три комисии в Бургас – ПК по морско дело и рибарство, ПК по наука, иновации и оперативни програми и ПК по опазване на околната среда, земеделието и храните. В тях са участвали около 15 души още. Част от тях са били изследвани, а друга – не. Днес неизследвани присъстват на сесията на Общинския съвет в Бургас, твърди сигнал до Искра.бг.
Защо тези общински съветници не са били поставени под карантина и днес присъстват на сесията? С този въпрос от Искра.бг се обърнахме към директора на РЗИ-Бургас д-р Георги Паздеров. Той ни обясни, че въпросният член на ПП СЕК не е болен, а – заразен и подчерта, че епидемиолозите решават кой ще бъде карантиниран.
„Това решение се взима, след като епидемиолозите снемат епидемиологичната анамнеза и направят епидемиологичното изследване. Тоест има анамнеза, че този, който е заразен, а не болен и след като моите епидемиолози са заключили, че няма контактни, които да се поставят под карантина, това означава, че всичко останало, което се прави е с цел презастраховане, а не защото трябва да отидат на Сесия.“
„Оттук нататък ние изследваме тези общински съветници, които от тези 15 души, 9 са отрицателни. Днес ще стане ясен резултатът на останалите. Изследва се и Общинската администрация. Взимат им се проби.“, разкри още д-р Георги Паздеров.
„Имам епидемиолози, които ми казват, че след проведено епидемиологично проучване – нямаме под карантина хора. В резултат на това, че все пак общинските съветници са елитът на града, нека да бъдат изследвани, но 9 от тях са отрицателни. Те не са контактни и заради това не са под карантина.“
Остава отворен обаче въпросът на Искра.бг как например дете в детска градина се поставя под 14-дневна карантина, ако е било в една група с положителното дете, или заболялото дете е от друга група, но е прекарало повече от 15 минути със здраво дете в общи занимания, а общински съветници не подлежат на подобна мярка. Справка в здравното министерство също показва, че близък контактен се определя като:
1. съжителство в едно домакинство с пациент с COVID-19;
2. директен физически контакт с пациент с COVID-19 (напр. ръкостискане);
3. директен незащитен контакт с инфекциозни секрети на пациент с COVID-19 (напр. при опръскване при кихане, допир до използвани от пациента кърпички с голи ръце);
4. директен (лице в лице) контакт с пациент с COVID-19 на разстояние до 2 метра и продължителност над 15 мин.;
5. престой в затворено помещение (напр. класна стая, болнична стая, стая за срещи и др.) с пациент с COVID-19 за ≥ 15 мин. и на разстояние минимум 2 метра;
6. медицински специалист или друго лице, полагащо директни грижи за пациент с COVID-19 или лабораторен персонал, обработващ клинични проби на пациент с COVID-19 без препоръчаните лични предпазни средства или с евентуално нарушена цялост на личните превозни средства;
7. пътуване в самолет в близост до лице с COVID-19 (до две места във всички посоки), придружител при пътуване или лица, полагащи грижи, членове на екипажа, обслужващи дадения сектор, където седи заболелия (ако тежестта на симптомите при заболелия или негово преместване/движение сочи за по-голяма експозиция за близък контакт може да се определят и други или всички пътници в самолета).
Междувременно днес от Единната информационна система информираха, че заразените в Бургас за последните 24 часа са 64 души. От Общината уточниха, че 49 от тях са от цех в Айтос, 4-ма от Вътрешно отделение в болницата в Айтос, шестима, които са били поставени под домашна карантина в Бургас, а останалите са от Руен и Карнобат. С изключение на вътрешноболничната инфекция в Айтос, няма други настанени в болница. 350 са активните случаи за областта от общо 782 заболели за целия период, 423 излекувани, 9 починали, отчитат още местната администрация.
Кметът на Бургас Димитър Николов ще отправи официално искане до Министерството на здравеопазването, освен УМБАЛ и общинската белодробна болница, да бъдат включени и други болници в Бургас в обслужването на COVID-19 пациенти чрез сключване на договори с НЗОК. Мотивът за това е, че болниците в Бургас обслужват пациенти от целия регион. Към момента 16 пациенти с коронавирус са настанени в Инфекциозно отделение в УМБАЛ, 26 в общинския диспансер за белодробни болести, 4 в Инфекциозно отделение в Айтос. Легловата база е запълнена и Бургас трябва да се подготви за за бъдеща вълна, чрез разширяване на мрежата от болници в града, които обслужват COVID-19 пациенти.
Очакваме вашите снимки и сигнали на iskra@iskra.bg