Общинският съвет в Бургас одобри нови правила за паркирането в синя и зелена зона (ОБНОВЕНА)

0
625
Общински съвет-Бургас
Общински съвет-Бургас. Снимка: Искра.бг

Общинският съвет в Бургас одобри нови правила за паркирането в синя и зелена зона. Те бяха одобрени с 32 гласа „за“, 10 – „въздържал се“ и 1 – „против“. 

Измененията касаят хората, които нямат постоянен адрес в града, но са собственици на имот, който попада в една от двете зони. По сега действащите правила те имат право два пъти по 14 дни в рамките на една календарна година да закупуват стикери. Поради пропуски при приемането на текстовете миналата година сега се налага да бъдат добавени две нови точки, които предвиждат, че карти за паркинг автомат се издават само на лица, които са собственици на автомобили, управляват ги въз основа на договор за наем или лизинг. 

„От друга страна с Наредбата за условията и реда за платено и безплатно паркиране и контролиран достъп на моторни превозни средства в определени зони на територията Община Бургас се осигурява право на платено паркиране на МПС, за живущи по постоянен адрес или собственици на имот в границите на зоните, но за една част от жителите на града – тези, които живеят под наем, не е осигурена нормативна възможност да паркират личните си автомобили в близост до местоживеенето си. С предлаганата промяна ще се дава възможност на гражданите, които живеят под наем в районите, попадащи в синя и зелена зони, да имат възможност да заплатят ежемесечно паркиране и престой в подзоната, в която се намира адресът на наетото жилище“, отбелязва още вносителят в докладната записка.

Твърди се, че с тези промени ще бъде облекчен трафикът, ще се регулира паркирането и движението в синя и зелена зона.

Други изменения предвиждат чрез специално предложение да може да се заплати за цял работен ден или за престой до 30 минути. Цената за деня ще бъде 6.50 лева, решиха днес съветниците. 

„Пътят към ада е осеян с добри намерения. Не знам как ще се намират места за паркиране на улица „Фердинандова“. Всички ще си платят по 6.50 лева и ще стоят по цял ден. Моето лично мнение е, че в центъра на града за 6.50 лева не трябва да остават коли по цял ден“, посочи Христо Панайотов от БСП. 

От мнозинството пък опонираха, че промените трябва да бъдат приети, защото били в полза на гражданите и гостите на морския град. 

Малко по-късно общественият посредник на Бургас Тодор Стамболиев разпространи своя позиция до медиите. Публикуваме я без редакторска намеса:

„През последните няколко години възможността за паркиране на МПС-собственост на лица, които нямат постоянна адресна регистрация на територията на Община Бургас, но живеят тук е била обект на множество жалби към мен. Тези лица, които имат т.нар. „временна адресна регистрация“, търпяха определени неудобства поради невъзможността да закупят електронен срочен стикер за платено паркиране пред местоживеенето си.

Близо 25-30% от жалбите пред мен от област „Транспорт и безопасност на движението“ на годишна база касаеха именно този проблем.

Въпросът бе поставен от мен пред Общински съвет още през 2017 година, но това искане не срещаше подкрепа от постоянната комисия по транспорт и безопасност на движението. Искал съм хората, които преимуществено живеят тук, защото работят тук, децата им учат, или посещават детска градина тук, но поради една или друга причина не желаят да променят адреса си като постоянен, да могат да се снабдят със срочен електронен стикер за паркиране по временната си адресна регистрация.

Досега отхвърлянето беше аргументирано с липсата на достатъчно места за паркиране, с това, че в градовете, в които има обособени платени зони, се разрешава абонаментно паркиране само при наличие на постоянен адрес и т.н.

В сравнение с някои от близките до града населени места, Бургас е притегателен център и осигурява повече възможности за работа и наемането на имоти за живеене се е увеличило. От друга страна районът на т.нар. „платени зони“ за паркиране на МПС се разшири вече няколко пъти и това естествено доведе до увеличение на хората, които живеят тук, но не желаят по различни причини да променят постоянната си адресна регистрация. И ние не бива да ги виним, защото постоянната адресна регистрация в различните общини дава различни права, задължения и привилегии на гражданите.

Очевидно общинската администрация назря за предприемане на промени в нормативната база, целящи уреждане на този въпрос. На заседанието на общинския съвет проведено днес, бе гласувана докладна записка, внесена от Кмета на община Бургас за промени в Наредбата, която регламентира тези отношения. Едно от предлаганите изменения е именно възможността за издаването на срочен електронен стикер на лица, без постоянна адресна регистрация, срещу представен договор за наем на жилище.

Истинското предизвикателство тук обаче е и ще продължава да бъде контролът, осъществяван от ОП „Транспорт“.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments