Общинският съвет в Бургас одобри продажбата на спорния имот в квартал „Възраждане“. Той се намира между улица „Македония“ и булевард „Христо Ботев“ в района на детска градина „Раковина“.
На 16 март 2017 година в Общината е постъпило заявление от фирма „ЕМДИ БУРГАС“ ООД с искане за закупуване на терен, прилежащ към собствената на дружеството сграда със застроена площ 32 кв.м. Дружеството е собственик и на право на строеж върху държавна (общинска земя). Сградата представлява бивш Нафтопункт на „Топливо“ ЕАД – клон Бургас.
Сега дружеството иска да закупи терен с обща площ 219 кв. м., от които 32 кв. м. вече са тяхна собственост. Искането е било разгледано на 7 май тази година от комисия, назначена със заповед на кмета Николов. Тя е констатирала, че са налице условията, разписани в Закона за общинската собственост и имотът може да бъде продаден въз основа на пазарна оценка, която е била отредена на независим оценител на имоти. Пазарната оценка е била отредена в размер на 213 860 лева без ДДС.
Искането на компанията беше одобрено от Общинския съвет, като предложението беше внесено от кмета Димитър Николов. Докладната записка предизвика бурни дебати при разглеждането й в зала. От ГЕРБ и от администрацията настояваха, че това е „мъртъв“ имот, защото фирмата притежава вечното право на строеж и Общината не може на практика да се разпорежда с терена.
„Когато са обременени с чужди вечни права имотите са невъзможни за управление, защото нищо не може да бъде извършено без съгласието на собственика на вечните права. Собствеността на такава земя е формална, гола. Община Бургас може или нищо да не придобие, или да формира приход.“, обясни Живко Димитров.
От своя страна Бойчо Георгиев каза, че според него в случая Общината е балансирала между частния интерес и този на гражданите, въпреки че сред живущите в околните сгради има сериозно недоволство заради продажбата на имота. Ето какво каза общинският съветник от ГЕРБ:
„Зелени площи няма да бъдат унищожени. Те ще останат същите. Не става въпрос за наемател на павилион, става въпрос за лично право на строеж, тоест по закон никой не може да го мръдне докато свят светува. Аз мога да ви дам 30 примера как сме решавали тазкива казуси в полза на бизнеса, без да нарушаваме обществения интерес. Сумата, която ще постъпи в бюджета, е доста сериозна. Обществеността е подведена, че ще се унищожават зелени площи. Парцелите, които в момента са градинки, си остават градинки.“
От ПП „Средна Европейска класа“ обаче не бяха на същото мнение. Те подчертаха, че гражданите са направили подписка и според тях Общинският съвет трябва да се съобрази с мнението на хората. Те дадоха примери от предишни периоди, когато Общината е инвестирала в отчуждаването на терени, за да се съобрази с мнението на гражданите. Такъв е случаят в комплекс „Изгрев“, където са били закупени от местната управа имоти, за да не бъдат застроени. Според председателя на групата на СЕК Константин Бачийски има двоен аршин:
„Ние смятаме, че трябва да има баланс между интересите на гражданите и на хората, но чух неща, с които няма как да се съглася. Сградата е същестувала 50 години, но може да седи така още 50 години, тоест този парцел може да бъде паркинг или нещо подобно. Има неща, които лично аз трудно бих могъл да приема. Първото е двойният аршин, по който ние се отнасяме към такъв тип парцели. Ние вадим пари от бюджета, за да взимаме частни имоти, а за други парцели ние ще пълнем бюджета. Някакси не виждам политиката на общината как се провежда. На едни места отчуждаваме заради мнението на хората, а на други продаваме, въпреки че хората се бунтуват. Тази зона се води зона Б 5. Има плътност 50%. Трябва да гледаме далновидно напред и да не се правим, че не сме разбрали. Параметрите са такива, но това може лесно да се промени и там да има голяма сграда. Ние трябва да сме с ясното съзнание какво правим. Ние не сме против строителството, но сме против двойния аршин и не трябва да хвърляме прах в очите на хората. Общинските съветници трябва да сме пример в този град и дори и да има най-малкото съмнение за някое решение, това не е добре. Не трябва да взимаме решения, за които има съмнения, че облагодетелстват един или друг.“
Въпреки изказаните мнения против мнозинството в Общинския съвет подкрепи предложението на кмета Николов за продажбата на имота частна община собственост, което беше прието с 35 гласа „за“, 6 – „против“ и 6 – „въздържал се“.