Общинският съвет в Бургас прие Плана за интегрирано развитие на града

0
26
Заседание на Общинския съвет в Бургас
Заседание на Общинския съвет в Бургас. Снимка: Искра.бг

С гласовете на 43-ма общински съветници беше приет Планът за интегрирано развитие на Бургас. Той е разработен за 7-годишен период, който съвпада с периода на действие на Интегрираната териториална стратегия за развитие на статистическият район. Плановият период обхваща 2021–2027 г.

Водещ принцип при разработването на плана за периода е прилагането на интегриран подход на развитие, подход на тясна координация на различните публични политики на базата на местните специфики.

В хода на подготовката на плана избраният изпълнител извърши анализ на икономическото, социалното и екологичното състояние, нуждите и потенциалите за развитие за цялата територия на общината. В резултат на което на база идентифицираните силни и слаби страни на общинската територия, както и на потенциала за развитието й са определени приоритетни зони за въздействие за прилагане на интегриран подход за удовлетворяване на социално-икономическото развитие на общината.

Определените като ключови за цялостното развитие на общината през програмния период 2021-2027 са тези териториални локации, които имат съществено и приоритетно значение за развитието й в рамките на програмния период.

По време на дебатите Стоян Грозев от „Движение България на гражданите“ обяви, че ще има завишаване на администрацията. Това беше отречено от зам.-кмета по екология Весна Балтина. Тя обяви:

„Планът за интегрирано развитие е разработен с цел да осигури необходимите условия за интегрирано развитие на общината. Той обединява целия инструментариум за развитие на територията. В процеса на разработване на плана бяха използвани всички принципи. Екологията е един от приоритетите на този план. В началото ние имахме намерение въобще да не присъства като приоритет. Но ние го заложихме като приоритетна мярка, към която ще бъда насочени много ресурси и усилия. Основно ще бъдат финансирани мерки по новата програма за развитие. Така че всички мерки, които бъдат приложени по този план, ще бъдат приложени и мерки за качеството на атмосферния въздух.“

„Аз мисля, че планът не е анализ на екологичната обстановка. Имаме анализ, който е взет от националните статистически данни. По-важно е какво се предлага като мероприятие и дейности, а какво се предлага в бъдеще. При първото внасяне на плана аз имах сериозни претенции. Те се изразяваха в 17 дейности и мероприятия, които след това попаднаха в плана“, каза от свой страна Йордан Георгиев.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments