Общинските съветници ще решават на редовното си заседание утре дали да бъде разширена Синята зона в Бургас. Предложението е внесено от кмета Димитър Николов. То предвижда да бъде създадена нова Подзона, заключена в карето между бул. „Мария Луиза“, ул. „Княз Борис“, ул. „Гладстон“ и ул. „Цариградска“.
По време на заседанието на Комисията по икономика и инвестиционни политики директорът на Общинското предприятие „Транспорт“ Андрей Рунчев обясни, че разширението на синята зона ще обхване комплексите „Възраждане“ и „Братя Миладинови“. От неговите думи стана ясно, че са постъпили подобни искания от граждани на града. За осъществяването на разширението на Синята зона в Бургас ще са необходими 50 000 лева по бюджета на Общинското предприятие „Транспорт“.
Съветниците ще разгледат и предложение за изцяло нов правилник за поставянето и премахването на паметници и плочи на територията на общината. При сега действащия правилник, който е от 2014 година, нито председателят на ОбС, нито общинските съветници имат право да внесат предложение за поставяне на паметник или паметна плоча в града. Това е един от основните аргументи, изтъкнати в докладната записка на вносителите.
В момента право на такова предложение има само кметът на общината, селските кметове и неправителствени организации с подписка от поне 1000 души, както и председатели на групи на общински съветници. Вносителите подчертават, че на практика това означава, че кмет на село с 400 жители има право да прави предложение за поставяне на паметник, а общински съветник, който представлява 1000 души – няма.
По време на заседанието на Комисията по икономика и инвестиционни политики Павел Маринов от БСП направи предложение разглеждането на проекта да бъде отложено. Неговият аргумент беше, че докато мине кризисният период около Covid-19 не е добре да се внасят и обсъждат докладни записки, които могат да предизвикат политическо говорене. Неговите аргументи обаче не бяха приети.
По време на заседанията на Комисиите по обществен ред и сигурност, морско дело и рибарство и по правни въпроси пък беше разгледано искането, внесено от представителя на „Организацията за закрила на българските граждани“ /ОЗБГ/ Бисер Русимов да бъдат поставени спасителни помощни съоръжения на мостика в Бургас.
Предложението предвижда да се монтират следните спасителни средства: 2 броя спасителни пояси, които ще трябва да бъдат изработени от полиетилен с висока защита от UV лъчи, 2 въжета от по 50 метра всяко, които ще бъдат с UV защити и дебелина 8 мм и 2 броя пожарни кутии за съхранение на спасителните средства.
По време на заседанията на комисиите беше взето решение предложението да се разшири и да обхване и Морската гара в Бургас, както и пристанищата в Крайморие и Сарафово, където също да се монтират спасителни съоръжения.
На заседанието на Комисията по обществен ред и сигурност беше обсъждан въпроса дали трябва искането да бъде внесено под формата на докладна записка, като надделя мнението, че това е необходимо. Затова общинските съветници се ангажираха да я напишат и внесат.
Ден по-късно, на заседанието на Комисията по правни въпроси обаче, стана ясно, че това не е необходимо. Така съветниците гласуваха решение искането да бъде изпратено на общинската администрация за изпълнение.
Тогава пред Искра.бг председателят на правната комисия Иво Баев обясни следното:
„Ние като го насочим към администрацията за изпълнение, тя трябва да предвиди колко средства в бюджета са необходими и да изпълни решението ни. Даже Комисията по морско дело разшири идеята. Оттук нататък администрацията трябва да отиде, да провери и да се изготви решение за поставянето на съоръженията. Трябва да се види дали има нужда, а със сигурност има нужда от такива и на Морска гара. Самото решение за изпълнението трябва да бъде взето от администрацията. Тепърва ще видим как ще се изпълнява. Няма нужда според мен от гласуване на Общински съвет.“
Иво Баев подчерта, че ако администрацията все пак реши, че е необходимо да бъде написана и внесена докладна записка, това ще бъде направено.