Общинските съветници в Бургас ще решават дали „Зелената зона“ да работи през уикенда

0
94
Заседание на Общинския съвет в Бургас
Заседание на Общинския съвет в Бургас, Снимка: Скрийншот от видео на Община Бургас

На редовната си сесия утре Общинският съвет в Бургас ще решава дали „Зелената зона“ да работи през уикенда. Живко Табаков от Движение „България на гражданите“ внесе извънредна докладна записка по въпроса в петък. Тя е за изменение на Наредбата, която урежда въвеждането и функционирането на „Синята“ и „Зелената зона“ в града.

В докладната записка Табаков посочва, че решението „Зелената зона“ да работи през уикендите е създало сериозно недоволство сред бизнеса и част от гражданите на Бургас. Приетото предложение продължава според него да създава условия за неравнопоставеност между бизнеса в районите, където функционира „Зелена зона“ и там, където има „Синя зона“. Табаков изтъква, че са били приети аргументите, че трябва да има регулация на паркирането с цел облекчаване на живущите и улесняване на движението, но това по негово мнение ня трябва да става за сметка на търговците и останалите граждани. Той акцентира на факта, че Община Бургас е длъжна да предоставя еднакви условия за всички във всеки един момент.

Търговските обекти в Морската градина, както и концесионерите на двата плажа „Бургас-Север“ и „Атанасовска коса“ с въвеждането на „Зелена зона“ са били поставени в по-неизгодна позиция от други и издържат трудно финансово.

„Важно е да се знае, че от действащи търговски обекти и концесионни вноски на тази територия постъпват сериозни приходи в общинската хазна. Това прави позицията им немаловажна.“, е посочил още Табаков.

Той предлага „Зелена зона“ да функционира от понеделник до петък от 11:00 до 20:00 часа от 1 май до 30 септември. Освен това в границите на „Синята зона“ да се допуска платено паркиране „Служебен абонамент“ в работни дни от 08:00 до 19:00 часа. А в „Зелена зона“ да се допуска платено паркиране „Служебен абонамент“ в часовете от 09:00 до 22:00 часа.

Общинските съветници ще обсъдят и докладна записка, входирана от Христо Панайотов от БСП, която предвижда някои от общинските предприятия да изготвят годишни отчети за приходите и разходите си, които да бъдат утвърждавани от Общинския съвет заедно с приемането на годишния отчет за изпълнението на бюджета на Общината. Това са: „Чистота Еко“, „Летен театър, фестивали и концерти“, „Морски знаци“, „Общински имоти“, „Спортни имоти“, „Транспорт“, „Туризъм“ и „Озеленяване и благоустройство „Зелени асистенти“.

Според постъпило становище от зам.-кмета по бюджет и финанси Красимир Стойчев предложението на Христо Панайотов е незаконосъобразно. Вносителят обаче счита, че тези твърдения са „голословни“ и „необосновани“.

„Твърденията за необоснованост на предложението са несъстоятелни и произволно аргументирани с разпоредби на Закона за публичните финанси, както и методически указания на Министерството на финансите и Заповед на министъра на финансите. Никъде в закона и в документите на МФ няма изрична забрана общинските предприятия да съставят годишни отчети. Нещо повече, в самото становище на г-н Стойчев е казано, че общинските предприятия съставят „индивидуални отчети“, е посочил Панайотов.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments