Предложението на общинския съветник Стоян Грозев и негови колеги да бъде направен мониторинг на качеството на въздуха в Бургас и след това да бъдат закупени уреди за измерване на тези показатели, които не са в нормите, предизвика дебати по време на днешното заседание на Комисията по правни въпроси.
Константин Бачийски подчерта, че през тази година са били предвидени 450 000 лева, но обществената поръчка се е провалила, защото двете фирми, които са се явили, са поискали много по-големи суми. Затова той предложи сумата да бъде прехвърлена за следващата година.
„С тези пари трябва да закупим оборудване за измерване на тези параметри, които в момента не се измерват. Общинският съвет гласува да се измерват 11 замърсители. За 2 от тях обаче в момента няма уреди.“, обясни Бачийски.
От своя страна общинският съветник Георги Дракалиев поиска да разбере дали при измерваните 11 замърсители е показано превишение.
Началникът на отдел „Екологични политики и програми“ в Община Бургас Маринета Николова съобщи, че превишение е констатирано единствено в квартал „Долно Езерово“.
Според Бачийски трябва да има повече станции. В момента те са 7.
„Как гражданите знаят къде има проблем, а органите не го знаят?“, попита той.
Маринета Николова обясни, че от РИОСВ не могат да установят кой е замърсителят, който причинява лошите миризми, които се носят над Бургас, защото на площадката на „Лукойл“, примерно, има 160 декара с утайки, които са извън комплексното разрешително.
„Затова няма как да се каже колко процента миризма идват от тези площи и колко от тези с комплексно разрешително.“, каза тя.
Николова подчерта, че в момента нямало оплаквания от граждани от такива миризми. Имало единствено за Кроношпан. За втората половина на 2019 година по нейните думи жалбите били спаднали рязко.
Дали ще бъде направен мониторинг на атмосферния въздух в Бургас и закупена апаратура за измерване на показателите, които изследването ще покаже, че причиняват замърсяване, ще реши на следващото си заседание Общинският съвет.