Общинските съветници вече ще могат да инициират поставянето на паметници в Бургас. Това предложение е част от внесен за разглеждане изцяло нов правилник по въпроса. Той е разписан от група съветници и днес беше одобрен от Комисията по икономика и инвестиционни политики към Общинския съвет.
При сега действащия правилник, който е от 2014 година, нито председателят на ОбС, нито общинските съветници имат право да внесат предложение за поставяне на паметник или паметна плоча в града. Това е един от основните аргументи, изтъкнати в докладната записка на вносителите.
В момента право на такова предложение има само кметът на общината, селските кметове и неправителствени организации с подписка от поне 1000 души, както и председатели на групи на общински съветници.
„Това означава, че кмет на село с 400 жители има това право, а общински съветници, представляващи по 1000 избиратели, го нямат. Дори и 45 от общинските съветници заедно да поискат нещо, свързано с паметник или паметна плоча, те нямат право да го предложат на Общинския съвет, ако поне един от тях не е председател на група. Правилникът дори не дава право на председателите на ресорните комисии да правят такива предложения, както и на председателя на Общинския съвет, макар че той е най-високопоставената фигура в йерархията на местното самоуправление.“, посочват вносителите.
По време на заседанието на икономическата комисия обаче дебатите не бяха по същността на проекта за нов правилник, а дали докладната записка трябва да бъде оттеглена, или не. Подобно предложение направи Павел Маринов от БСП. Ето защо:
„Докато мине кризисният период, да не разглеждаме предложения, които могат да предизвикат политическо говорене. Молбата ми е да то оттеглите сега и да го вкарате отново след това.“
Зам.-председателят на комисията Тодор Йосифов от ГЕРБ предложи, че притесненията на Маринов идват от реда за преместване на паметници, уреден в предложения правилник, но според него това няма да предизвика политическо говорене. И добави:
„Мисля, че гражданите на Бургас са достатъчно интелигентни и нито един от колегите общински съветници не би имал позитив от популизъм в такъа момент. Мисля, че е резонно работата на Общината и Общинския съвет да продължат. Мисля, че всеки един от нас е достатъчно разумен да защити докладната записка по адекватен начин.“
От своя страна председателят на Общинския съвет Севдалина Турманова, която също присъства на заседанието на комисията, обяви, че докладната записка е била внесена преди обявяването на извънредно положение в страната.
Председателят на Комисията по бюджет и финанси в ОбС Красимира Маркович пък каза следното:
„Самата докладна разяснява методиката по иницииране на поставянето на паметници и паметни плочи. По тази логика не трябва да внасяме нищо и Общинският съвет да не работи.“
В крайна сметка предложението за оттегляне на докладната записка беше отхвърлено, а самата тя приета.