Обвинителен акт в Джорджия: Как ще се защити Тръмп и ще се получи ли?

0
61
Доналд Тръмп
Снимка: The White House, Facebook

Доналд Тръмп вероятно ще твърди, че правото му на свобода на словото и искрената загриженост за измамите на избирателите го защитават от обвиненията, че е оказвал натиск върху длъжностни лица в Джорджия да променят резултатите от изборите през 2020 г. в негова полза, пише „Агенция Ройтерс“.

Но правните експерти казват, че случаят изглежда като директно обвинение в измама, което ще се обърне към това дали Тръмп съзнателно е нарушил закона, независимо дали е вярвал, че действията му са оправдани. Бившият федерален прокурор Е. Даня Пери коментира това така:

„Дори да е смятал, че има право да направи това, което е направил, това не оправдава измамническата дейност. Ако смятате, че парите в чуждата банкова сметка са по право ваши, това не означава, че можете да ги присвоите.“

Тръмп, президент на САЩ от 2017 до 2021 г. и основен претендент за президентската номинация на републиканците през 2024 г., беше обвинен за четвърти път в рамките на близо пет месеца в понеделник. Прокурорите от щата Джорджия твърдят, че той и 18 съподсъдими са заговорничили за незаконна промяна на резултатите от изборите през 2020 г., които той загуби от демократа Джо Байдън.

Окръжният прокурор на окръг Фултън Фани Уилис обвини Тръмп и съучастниците му в 41 наказателни точки.

Самият Тръмп е изправен пред 13 обвинения, включително за рекет, неверни изявления и склоняване на държавен служител да наруши клетвата си. Тръмп отрича да е извършил престъпление. В изявление преди публикуването на обвинителния акт кампанията му обвини Уилис, че е „яростен партизанин“, който се опитва да подкопае кандидатурата му за преизбиране.  В изявлението се казва:

„Това е опасно усилие на управляващата класа да потисне избора на народа.“

Адвокатите на Тръмп вероятно ще твърдят, че усилията му да промени изборните резултати са били защитена реч съгласно Първата поправка на Конституцията на САЩ.

Но Първата поправка не защитава измамите, а много дела за конспирация се съсредоточават върху престъпления, свързани с речта, като изнудване, подкуп и подстрекателство.

„Всичко това са словесни престъпления, а словесните престъпления могат да бъдат също толкова сериозни, колкото и престъпленията, включващи физически действия“, смята професорът по право в университета „Пейс“ и бивш прокурор Бенет Гершман.

Според правни експерти Тръмп може да се справи по-добре, ако твърди, че не е знаел, че нарушава закона, и поради това не е имал престъпно намерение, необходимо за осъждане. Освен това ще му е необходим само един отказал се съдебен заседател, за да се стигне до съдебен процес. За тази цел адвокатите на Тръмп биха могли да твърдят, че той е бил обвинен по политически причини от Уилис, избрана за демократ, и да изтъкнат, че използването от нея на закона за рекет, първоначално насочен към мафиотските босове, е прекомерно. Обвиняемите обаче рядко успяват да спечелят, като изтъкват такива аргументи за избирателно обвинение.

Законът на Джорджия за рекетьорските и корупционните организации (RICO) е широко формулиран и съдилищата са потвърждавали използването му в широк спектър от случаи, включително при преследване на учители, които са фалшифицирали резултати от стандартизирани тестове. Гершман изтъкна:

„Адвокатите трябва да бъдат много внимателни, защото ако аргументите, които излагат, не се основават на доказателства, те могат да бъдат санкционирани. Много от адвокатите, които направиха безумни обвинения в съда след изборите през 2020 г., бяха наказани дисциплинарно, защото нямаха доказателства.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments