Очаква се Apple да се включи в надпреварата за изкуствен интелект с амбицията за лидерство

0
30
Технологична компания Apple - лого.
Снимка: Пиксабей

Очаква се годишната Световна конференция на разработчиците на Apple в понеделник да оповести навлизането на компанията в областта на генеративния изкуствен интелект, отбелязвайки късното ѝ появяване на технологична граница, която се очаква да бъде толкова революционна, колкото и изобретяването на iPhone, предава „Асошиейтед прес“.

Широкоочакваното показване на изкуствения интелект, който ще бъде вграден в iPhone и други продукти на Apple, ще бъде водещият момент на събитието, което традиционно представя следващата версия на софтуера, захранващ хардуерната линия на компанията. Очаква се следващото поколение софтуер на Apple да бъде снабдено с редица функции на изкуствения интелект, които вероятно ще направят виртуалния асистент Siri по-интелигентен и ще направят снимките, музиката, писането на текстови съобщения – а може би дори и създаването на емоджита в движение – по-продуктивно и забавно преживяване.

Вярна на своята потайност, Apple не предостави никакви предварителни подробности за събитието в понеделник, което ще се проведе в централата на компанията в Купертино, Калифорния. Главният изпълнителен директор Тим Кук обаче пусна силни намеци през първите няколко месеца, че Apple е готова да разкрие грандиозните си планове за навлизане в пространство, което през последните 18 месеца подхранваше бум в индустрията.

Манията по изкуствения интелект е основната причина Nvidia, доминиращият производител на чиповете, които стоят в основата на технологията, да види как пазарната ѝ стойност се покачва от около 300 млрд. долара в края на 2022 г. до около 3 трилиона долара. Метеоритното движение позволи на Nvidia да изпревари за кратко Apple миналата седмица като втората най-ценна компания в САЩ. Microsoft по-рано тази година също засенчи производителя на iPhone благодарение на досегашния си успешен напън в областта на изкуствения интелект.

Анализаторите обаче все повече се притесняват, че Apple може да изостава твърде много в бързо променящото се пространство на изкуствения интелект – притеснение, което се засилва от необичайно продължителния спад в продажбите на компанията. Както Google, така и Samsung вече пуснаха на пазара модели смартфони, в които функциите на изкуствения интелект са основните им атракции. Ето защо анализатори като Дан Айвс от Wedbush Securities смятат, че конференцията в понеделник е потенциален трамплин, който ще изстреля Apple в друга стабилна фаза на растеж. Айвс вярва, че внедряването на повече изкуствен интелект в iPhone, iPad и компютъра Mac ще доведе до допълнителна пазарна стойност за Apple от 450 до 600 млрд. долара.

Конференцията в понеделник „представлява най-важното събитие за Apple от повече от десетилетие насам, тъй като натискът за въвеждане на генеративен стек от технологии с изкуствен интелект за разработчици и потребители е на преден план“, пише Айвс в изследователска бележка.

По думите му Apple определено може да се възползва от тласъка, който ИИ може да осигури, особено за своя 13-годишен асистент Siri, който Дипанжан Чатърджи от Forrester Research сега нарича „странно безполезен помощник“.

Междувременно ChatGPT на OpenAI става все по-разговорна – дотолкова, че наскоро предизвика обвинения в умишлено копиране на софтуер за изкуствен интелект, озвучен от Скарлет Йохансон – а Google миналия месец представи предварителен преглед на „агент“ с изкуствен интелект, наречен Astra, който привидно може да вижда и запомня неща.

Освен че ще използва изкуствен интелект, за да подобри Siri, Apple може да се съюзи с OpenAI, за да въведе някои елементи на ChatGPT в iPhone, според редица непотвърдени доклади преди конференцията в понеделник.

Това ще бъде втората поредна година, в която Apple предизвиква вълнение на своята конференция за разработчици, използвайки я, за да обяви навлизането си в една модерна форма на технология, в която други компании вече са навлезли.

Миналата година Apple предостави ранен поглед към своите слушалки за смесена реалност – Vision Pro, които бяха пуснати на пазара едва в началото на тази година, като цената им е 3500 долара, което е основна пречка за набирането на популярност. Независимо от това, навлизането на Apple в смесената реалност, подобрена с усукване, което тя нарича „пространствени изчисления“, породи надежди, че това, което в момента е нишова технология, ще се превърне в огромен пазар.

Оптимизмът се дължи отчасти на историята на Apple, която пуска технологии по-късно от другите и след това използва елегантен дизайн и услуги, съчетани с хитри маркетингови кампании, за да преодолее закъснението и да отключи нови тенденции. Ето защо предварителен преглед на конференцията за разработчици Чатърджи от Forrester казва:

„Ранната сдържаност на Apple по отношение на изкуствения интелект беше изцяло свързана с марката. Компанията винаги е била обсебена от това, което нейните предложения правят за клиентите, а не как го правят.“

Внасянето на повече изкуствен интелект в iPhone вероятно ще повдигне въпроси, свързани с неприкосновеността на личния живот – тема, по която Apple положи много усилия, за да увери лоялните си клиенти, че може да й се вярва, че няма да наднича твърде дълбоко в личния им живот.

Един от начините, по които Apple може да увери потребителите, че iPhone няма да бъде използван за шпиониране, е да използва собствената си технология за чипове, така че повечето функции с изкуствен интелект да се обработват в самото устройство, а не в отдалечени центрове за данни, често наричани „облак“. Този подход би помогнал и за защита на маржовете на печалба на Apple, тъй като технологията за изкуствен интелект в облака е много по-скъпа, отколкото когато се използва само на устройство.

Служба „Военна полиция“ е предотвратила опити за имотни измами с фалшиви документи в София

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments