Oчаква се дълга борба с коронавируса в Южна Африка

0
306
COVID-19
Снимка: Pixabay

Със своята печеливша усмивка и препускаща природа, беше естествено за Фино Дламини да постигне успех в процъфтяващата туристическа индустрия в Южна Африка, пише „Вашингтон пост“. Нейните велосипедни обиколки на Соуето са показали на много посетители исторически места, включително домовете на Нелсън Мандела и архиепископ Десмонд Туту, както и ресторанти, където могат да се срещнат с южноафриканци.

Туристите и местните жители лесно се свързват по споделени интереси в спортни или телевизионни предавания, образувайки моментални връзки, които са „вълшебни“, споделя тя.

Бизнесът беше на добро ниво през януари и февруари, а прогнозите за останалата част от 2020 г. бяха отлични. Тогава коронавирусът рязко спря всичко. Дламини беше затворена в малкия си дом под строго заключване, с малко възможности за печелене на пари. Милиони други южноафриканци споделят същото нещастие. Страната с най-развита икономика на континента също има най-голям брой потвърдени инфекции – над 21 000, което представлява 20% от общата цифра на Африка. И тъй като болестта може да не достигне своя връх още четири месеца, лидерите очакват да прекарат особено дълго време, балансирайки рисковете за общественото здраве с икономическата активност, която е от съществено значение за националното благосъстояние.

„Трябва да спасим живота и поминъка“, каза президентът на Южна Африка Кирил Рамафоса този месец в свое обръщението към нацията.

Досега Южна Африка не е наблюдавала подобна експлозия от вирусни инфекции, които се появиха в Европа. Възможен фактор за това е младежкото население на страната с едва 3% от хората над 60-годишна възраст, казват няколко здравни експерти. Малкото възрастно население в Африка може да помогне да се обясни феномена защо болестта се разпространява сравнително бавно из целия континент.

Южна Африка все още е в ранните етапи на пандемията, казват водещи здравни експерти, които прогнозират, че пикът може да настъпи чак през август или септември. Нарастването на случаите в Кейптаун предполага, че градът може да достигне най-високото си ниво на заболеваемост в края на юни. Прогнозите предвещават продължително изчакване за възобновяване на нормалната активност.

Други африкански страни изглежда са в подобно положение. 43 от 54-те държави на континента са наложили мерки за ограничаване, включително блокиране, забрани за обществени събирания, затваряне на училища и други класове.

Заключването, което започна на 27 март в Южна Африка, увеличава напрежението в Совето, заяви Дламини, която закри своя туристически бизнес.

„Хората са бедстващи и се чувстват отчаяни“, каза още тя. Това е сърцераздирателно и страшно. Казвам на приятели, че трябва да преминем през този тежък момент, че ще бъде намерена ваксина и можем да се върнем към бизнеса. … Но в момента е трудно“, споделя още жената.

С 25 велосипеда, една кола и ремарке, които седят на празен ход, Дламини реши да развива нещо съвсем друго. Сега тя продава месни продукти от колата си на жителите на Совето. „Ребра, свински кокали, говежди кости – всичко това е популярно“, каза тя. „Хората ме викат за повторни поръчки, така че бизнесът изглежда добре.

Пет седмици след блокирането Южна Африка започна постепенно облекчаване на мерките на 1 май, което позволи на избрани мини, фабрики и предприятия да се отворят отново с до 30% от служителите. Ресторантите могат да сервират храна, а хората могат да излизат навън за упражнения от 6:00 до 9:00 часа.

Но икономиката, която вече е в рецесия, продължава да върви на много бавен ход. Коефициентът на безработица е изумителните 29%, дори преди вируса да удари, като цифрата може да нарасне до 50%, според местната Търговската камара. Опашките на гладни южноафриканци се простират с километри на местата, където правителството или благотворителните организации разпространяват храна.

„Нашите хора трябва да се хранят. Те трябва да си изкарват поне прехраната си, каза Рамафоса при пускането на пакет за възстановяване на стойност 26 милиарда долара, най-големият в Африка. Той включва увеличени плащания до 16 милиона души, които вече са социални помощи, както и месечни плащания за новопостъпилите безработни.

Очаква се икономическият спад да свие икономиките на Африка с над 5%, според изследователската фирма NKC African Economics. Най-пагубни са ефектите върху милионите африканци, които разчитат на ежедневна търговия, за да печелят пари за насъщния.

Гана, намираща се в Западна Африка, беше първата държава, която отмени ограниченията си на 20 април в отговор на икономическия натиск. Десет дни по-късно страната регистрира скок в потвърдените случаи на COVID-19. Южна Африка е все още далеч от пълната икономическа активност и по-нататъшното облекчаване ще се определя от разпространението на болестта и хоспитализациите.

Страната „използва научнообоснован подход“, заяви д-р Салим Абдоол Карим, който ръководи Националния съвет за коронавирус.

Кейптаун и заобикалящата го провинция Западен Кейп са в центъра на огнището, като там са регистрирани 65% от общия брой на случаите в страната. Южна Африка е тествала над 8 милиона от населението си, наброяващо 57 милиона и сега проверява над 20 000 души на ден. Повече от 30 000 здравни работници съдействат за проследяването на контакти на пациенти с туберкулоза и откриват още нови случаи на COVID-19.

Подготвяйки се за повече инфекции, Южна Африка е изградила полеви болници с приблизително 20 000 легла и е създала райони, където хората, живеещи в многолюдни условия, могат да бъдат поставени под карантина, ако тестват положително. Въпреки това страната не разполага с легла за интензивно лечение.

На фона на медицинските предизвикателства, разрастващата се икономика оказва натиск върху Рамафоса, за да отвори отново повече от страната. Други африкански икономики са изправени пред същия проблем, тъй като търпят два удара едновременно: вирусна епидемия и спад в търсенето на ключов износ за Европа и Азия. Тъй като по-голямата част от африканците ежедневно изкарват прехраната си трудно, всички ограничителни мерки бързо се усещат и „рискуват да доведат до гражданско неподчинение, ако станат продължителни, заяви Бенедикт Крейвън, ръководител на отдела за икономическо разузнаване в страната.

В усилията да се балансират здравните и икономическите нужди, „няма начин да се приближим успешно към единия въпрос, без да се пренебрегва другият“, казва Питер дьо Приз, старши икономист в NKC African Economics. Той предупреди за „икономически труд“, включващ повишена безработица, широко глад и хуманитарна криза.

Южна Африка е оценена като една от най-неравностойните държави в света, а президентът заяви във вечерните си обръщения към нацията, че неговият отговор на пандемията има за цел да изгради по-справедлива страна.

Дламини, туроператорът, който сега продава месо, заяви, че тя е вдъхновена от подхода на Рамафоса, който включва доставките на вода в райони, които не са имали, и дискусии относно възможното инсталиране на тоалетни в училища, които предлагат само ями.

„Ние показваме, че можем да направим нещо тук в Южна Африка, че можем да изградим по-равнопоставено общество“, каза Дламини. И добави: Трябва да работим за това!

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments