„Консултативният съвет по зърно е добър модел за сътрудничество по агрохранителната верига.“
Това коментира аграрният министър Кирил Вътев по време откриването на съвета, уточнявайки, че намерението е да се работи по агрохранителната верига от полето до масата, а не по отделни сектори. Според него е важно всеки, който работи, да познава цялата верига в детайли и да осъзнава собствената си роля в нея. По думите му ситуацията е сложна, като има редица обективни причини за нея като войната в Украйна, последиците от COVID-19, пазарните трусове и трудно предвидимите дейности и очаквания, но се работи активно за преодоляване на всички трудности.
Ориентацията на новото ръководство е да се стимулират производителите да работят за резултати, като целта е да ни води пазарът, а не подпомагането, коментира още ресорният министър. Той съобщи, че се обсъжда идеята за създаване на дирекция, отговаряща за търговската политика и да съдейства за намиране на пазари.
Очаква се добра реколта от пшеница, стана ясно на съвета, на база последното обследване, извършено от структурите на Министерство на земеделието и храните. Данните сочат, че моментното състояние на площите, засети с есенници при 89,6% от пшеницата е „добро“ и „много добро“, както и при 88,1 на сто от ечемика. Общо засетите площи с пшеница за реколтиране са 1,194 млн ха. Запасите с пшеница към момента са малко над 1,315 млн. тона. Капацитетът на складовете е запълнен на около 30%, като не се очакват да има трудности при жътвата по отношение прибирането и съхранението на новата реколта.
На съвета беше представена и спешната финансова помощ на земеделските стопани, отглеждащи слънчоглед. Проектът на Наредба за условията и реда за предоставянето й е готов и до дни ще бъде публикуван за обществено обсъждане. Европейският регламент, на базата на който е изготвена наредбата, предвижда подкрепата да е насочена към фермерите, отглеждащи слънчоглед, предвид на това, че анализът на Министерство на земеделието и храните показва, че това е най-потърпевшият подсектор от събитията вследствие на войната и либерализирането на търговията с Украйна. Подпомагането се отпуска на стопани, които за кампания 2022 година имат площи със слънчоглед, които са установени като допустими по СЕПП. Вторият критерий за подпомагане е стопаните да са регистрирани като земеделски производители за 2023, като за тази година няма да се търсят засети площи.
В рамките на заседанието беше поставен въпросът и за промяна на фитосанитарните такси, като бяха очертани и трудности при прилагането на мероприятия за растителната защита и проблеми при семената от слънчоглед. Коментирано бе и състояние на международните зърнени пазари и тенденциите при борсовата търговия и цените на пшеницата, царевицата и другите зърнени култури.
Експерти от министерството представиха данни и за готовността на земеделската техника. Според тях над 3000 зърнокомбайна и 27 000 колесни трактори са преминали годишен технически преглед преди жътвата, като информацията сочи, че техническото им състояние е добро. Обсъдено беше и изпълнението на изискванията за пожарна безопасност, като бе посочено, че се извършва контрол на място на техниката.