В дългосрочен план се прогнозира, че ще се увеличи търсенето на служители с висше образование. Причината за това е по-високотехнологичното развитие на икономиката и увеличаващата се необходимост от по-висококвалифицирани специалисти. Това коментира социалният министър Бисер Петков по време на откриването на X-тото издание на „Дни на кариерата“ за секторите маркетинг, финанси, икономика, човешки ресурси и обслужване на клиенти в УНСС. 90 изложители, сред които и Агенцията по заетостта, са взели участие в събитието тази година.
През следващите години младите специалисти ще трябва да се подготвят за бързи цифрови и технологични промени, както и да притежават нужните умения и знания за бъдещите работни места, обясни още министър Петков.
Ресорното министерство постоянно се опитва да улесни кариерното ориентиране на младите специалисти и намирането на работна ръка от работодателите. В момента се разработва и интернет платформа, която да предоставя информация при търсене на професионалисти спрямо изготвени прогнози за развитието на пазара на труд у нас. Потребителите й ще могат да търсят по различни критерии – сектор на икономиката, професии, образование. Най-вероятно платформата ще бъде пусната през декември и ще бъде достъпна през уебстраницата на МТСП.
За третото тримесечие на тази година коефициентът на безработица за населението над 15 години е 3,7 на сто, а младежката безработица бележи спад с 2,5 процентни пункта – до 6,1%. Тези данни коментира министър Петков. По думите му процентът на безработни с висше образование у нас е един от най-ниските в Европейския съюз. За ЕС коефициентът е приблизително 4 на сто, а за България – около 2 на сто. По думите на министъра това се дължало най-вече на засиленото търсене на труд сред така наречените „нови“ професии, където младежите имат по-висока вероятност за реализация.