COVID кризата оказа влияние върху всички сфери на бизнеса, но същевременно брокерите на недвижими имоти регистрират ръст в търсенето и продажбата на апартаменти, най-вече в по-големите градове и в курорти у нас. Те предполагат, че причините за това са няколко, като основната е възвръщането на доверието към пазара на недвижими имоти. Сериозен е и интересът към обезценените ваканционни имоти, които се предлагат най-вече от чужденци, бързащи да продават собствеността си тук, и то на цена дори под нейната себестойност. Мотивът – по-трудното придвижване в условията на пандемията.
Основните купувачи са българи, които инвестират спестяванията си в недвижима собственост, която да дават под наем, или пък да ползват като ваканционно жилище на морето през летния сезон. Мениджърът на „Imoti.net“ Жана Стойчева коментира пред „Радио София“:
„Пазарът на недвижими имоти не само, че не пострада от COVID пандемията, но напротив – разви се доста ускорено. Очаква се и занапред търсенето да е голямо, пазарът – стабилен, ипотечното кредитиране – достъпно, а цените да продължават да растат.“
Не може да се говори за „балон“ в сектора, смята Стойчева и уточни, че това се дължи на огромния интерес – дали защото купувачите искат да инвестират спестяванията си, дали защото се очаква влизането на България в Еврозоната. По думите й тенденцията обхваща цялата страна.
Преобладаващите купувачи и във ваканционните селища – както черноморски, така и планински, също са българи, добави Стойчева. Тя отчете още, че най-голям ръст на цените в началото на годината има на вторичния пазар. Това се дължи и на значителното поскъпване на строителните материали през изминалите месеци, което обуславя по-високите цени и при новото строителство, добави експертът.
Според данните от имотния пазар, увеличава се интересът към близки до градовете къщи – до столицата, Пловдив, Велико Търново, Бургас и други. А при апартаментите търсенето е предимно за двустайни и тристайни.
Най-предпочитаните квартали в София са южните, въпреки че има презастрояване при някои от тях. Някои обаче са склонни да инвестират и в не толкова привлекателни районни в името на по-просторни имоти. Паркомястото и гаражът вече се смятат за задължителни, а не екстра към имота.