В Беларус се очакват нови стачки след уикенда, в който хиляди граждани излязоха по улиците, за да поискат оттеглянето президента Александър Лукашенко, който е на власт от много години насам. Опозиционните лидери призоваха за стачките, тъй като гневът на обществото ескалира заради данните за полицейско насилие, както и предполагаемото фалшифициране на изборните резултати от 9 август. Въпреки това президентът, който претендира, че е постигнал честна убедителната победа, остава упорит в намерението си да остане на власт. Вчера той призова поддръжниците си да защитават страната и независимостта си, пише „BBC“.
Протестиращите вече са далеч по-голям брой в сравнение с предишните дни, а местният независим новинарски сайт „Tut.by“ определи мирната демонстрация като „най-мащабната в историята на независим Беларус„. Вълната от гняв нарасна, след като Централната избирателна комисия заяви, че Лукашенко, който е на власт от 1994 г. насам, е спечелил 80,1% от гласовете, а основният му опозиционен кандидат Светлана Тихановская – едва 10,12%.
Тихановская настоява, че при правилно преброяване на гласовете вероятно би спечелила подкрепа от порядъка на 60% до 70%. Тя напусна страната, след като резултатите бяха обявени публично, присъединявайки се към децата си, изпратени в Литва.
Междувременно около 6 700 души бяха арестувани след изборите, като много от тях споделиха публично, че са били подложени на изтезания от страна на силите на реда.
Работници в държавни фабрики предприеха стачни действия в знак на солидарност с протестиращите миналата седмица, а тази седмица са планирани още стачки, което ще увеличи натиска върху Лукашенко, разкрива кореспондент на „BBC“ в Киев – Йона Фишър.
Какво се случи вчера?
В столицата се проведоха масови митинги, организирани от опозиционните сили, като местните медии съобщават, че на събитията са присъствали около 31 000 души. Вътрешното министерство обяви, че броят им е около 65 000, а репортер на информационната агенция „AFP“ заяви, че цифрата е по-близка до 10 000.
В обръщение към привържениците си Лукашенко заяви, че Беларус ще „умре като държава“, ако се проведе повторно провеждане на изборите.“ „Вие дойдохте тук, за да може за първи път от четвърт век насам да защитите страната си, независимостта си, жените, сестрите и децата си.“, каза той. Лидерът добави, че членовете на опозицията ще „изпълзят като плъхове, излезли от дупките си„, ако този път бъдат действията им не бъдат спрени.
По време на речта на президента, около 220 000 души, протестиращи против управлението му се събраха близо до мемориала от втората световна война – „Стела Минск — город-герой“ в центъра на Минск, разкрива новинарския сайт „Tut.by“. Поддръжници на опозицията се събраха и в други градове след призив за митинги през уикенда, отправен от Тихановская.
Междувременно голям брой служители на реда подадоха оставки. Беларуският посланик в Словакия Игор Лещеня заяви своята солидарност с протестиращите. „Не изглежда, че правителството е готово да ги чуе.“, каза той.
Какво се случва в международен план?
Президентът Лукашенко, който ръководи Беларус от 26 години насам, стана обект на нарастващ натиск и от други европейски страни. Вчера френският президент Еманюел Макрон заяви, че ЕС трябва „да продължи да се мобилизира в подкрепа на стотиците хиляди беларуси, които протестират мирно за спазването на техните права, свобода и суверенитет„.
Германският вицеканцлер Олаф Шолц определи Лукашенко като „лош диктатор„, като добави, че беларуският лидер е „изгубил всякаква легитимност„. Миналата седмица външните министри на ЕС взеха съвместно решение да изготвят нови санкции срещу беларуските длъжностни лица, отговорни за „насилието, репресиите и фалшифицирането на изборните резултати„. САЩ също отправиха критики към правителството на Беларус, заявявайки, че изборите „не са свободни и честни„.
Президентът Лукашенко обаче потърси помощ от Русия, тъй като размириците продължават. В събота той заяви, че президентът Владимир Путин е обещал да му предостави подкрепа, която той нарича всестранна помощ в случай на външни военни заплахи за Беларус. Двамата лидери проведоха още дискусии вчера, като Кремъл заяви, че са обсъдили ситуацията в Беларус и са взели предвид натиска, на който републиката е подложена отвън.
Путин обяви пред Лукашенко, че Русия е готова да помогне на Беларус съгласно клаузите на колективния военен пакт, ако това се наложи. Беларуският лидер също изрази опасения във връзка с военните учения на НАТО, които се провеждат в съседните държави Полша и Литва, и отправи критики към западния военен съюз.