Очертава се консенсус, свързан с висшите постове в ЕС?

0
57
Европейски съюз, флаг. ЕС. Снимка: wikimedia commons
Снимка: wikimedia commons

Ако сте очаквали месеци на ожесточени дебати, противоречиви политически ходове и дръзки действия от страна на високопоставени служители, които са готови на всичко, за да си осигурят още време на висшите постове в ЕС след европейските избори, може би ще останете разочаровани, пише “Politico”.

Изглежда, че необичайно рано на хоризонта се очертава консенсус относно предпочитаните имена, които да седнат на най-влиятелната кръгла маса за дискусии в ЕС, а именно Урсула фон дер Лайен от Германия, която се бори за втори мандат като председателка на Европейската комисия, Антонио Коща от Португалия, който иска да заеме поста на председател на Европейския съвет, Роберта Мецола от Малта – като председателка на Европейския парламент и естонската министър-председателка Кая Калас, която не крие стремежа си да застане начело на външната политика.  Макар че все още нищо не категорично сигурно, до неофициалната вечеря, насрочена за лидерите на блока на 17 юни, се очаква поне да се очертае рамката на споразумението за бъдещите длъжности на институцията, съобщиха за “Politico” осем европейски служители и дипломати, които пожелаха анонимност.

„Надявам се, че този път нещата могат да се случат сравнително бързо“, коментира един от служителите на ЕС.

Въпреки оптимистичните прогнози, източниците предупредиха, че официална сделка вероятно няма да бъде постигната преди повторната среща на лидерите, насрочена за периода 27-28 юни. Част от причината за оптимизма по отношение на сроковете е, че сега френският президент Еманюел Макрон ще разполага с по-ограничени възможности, за да предприеме обичайните си действия. В дните, откакто Макрон, един от основните посредници в дискусиите за висшите длъжности, заедно с неговите либерали, претърпяха съкрушително поражение от крайната десница на изборите за ЕС, влиянието и силата му в областта на преговорите в Брюксел изглеждат изчерпани. Ето защо сега вниманието му е насочено към предсрочните избори, които той свика във Франция, а не към постовете в Брюксел.

Анализатори твърдят, че предвид настоящата ситуация, а именно войната на Русия в Украйна в съчетание с потенциалното завръщане на власт на бившия американски президент Доналд Тръмп след изборите през ноември, Европа не може да си позволи вътрешни противоречия в жертва на стабилността. Бързото дипломатическо обединение около „голямата четворка“ е в рязък контраст с очакванията преди европейските избори, когато в Брюксел се носеха слухове, че Макрон подкрепя идеята за алтернативи за поста на настоящата председателка на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Всъщност бързината на консенсуса дори накара някои дипломати да споделят опасения, че това рано или късно ще доведе до крайни компромиси.

„Колкото повече оптимизъм виждам, толкова по-притеснен ставам“, споделя друг дипломат от ЕС.

Европейската народна партия, която остава най-голямата политическа сила след европейските избори, даде ясно да се разбере, че има стремеж да остане дълго във властта на ЕС. Тъй като Макрон е съсредоточен върху собствените си вътрешнополитически сътресения, лидерите на континента са почти сигурни, че партията ще успее да получи необходимата дългосрочна подкрепа и стабилност.

„Лидерите не могат да омаловажат тази партия, дори и тези, които биха искали да го направят. Тя водещ кандидат, тя е най-голямата партия. Европейската народна партия ще бъде първият двигател в Европейския съвет,“, твърди друг анонимен източник от редиците на ЕС.

Обещание за взаимна подкрепа

През следващите дни, по време на неофициалната вечеря и срещата на върха, европейските лидери ще се опитат да се договорят с Урсула фон дер Лайен, за да постигнат отстъпки в замяна на подкрепата си. Очаква се те да предложат подкрепа в замяна на ключови ресори в следващата Европейска комисия.

„Това са държавни и правителствени висши ръководители. Те не идват в Брюксел само за да присъстват на дадено споразумение“, заяви един от дипломатите на ЕС.

Експерти предупреждават, че дори и Европейският съвет да постигне бързо споразумение за висшия пост, все още ще бъде налице предизвикателство в лицето на Европейския парламент, който може да гласува за втори петгодишен мандат на Урсула фон дер Лайен още на 18 юли.

„В дискусиите за висшия пост винаги има изненади“, споделя четвъртият анонимен дипломат.

Урсула фон дер Лайен се нуждае от одобрението на 361 членове на Европейския парламент, за да получи втори петгодишен мандат. Въпреки че сегашната ѝ коалиция спечели 400 места, представители на партията предупреждават, че поне 10 % от тях може да не гласуват за фон дер Лайен, което може да ѝ попречи да получи мнозинство.

„Не се притеснявайте, все още не сме стигнали дотам. Медията Ви ще има за какво да пише“, казва шеговито източникът.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments