Близо 20 милиона лева ще бъдат отпуснати за доставка на два хеликоптера за реакция при спешни медицински случаи и кризи, съобщи “NOVA”. За целта правителството отпуска средствата по линия на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. Неин Управляващ орган е Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Одобряването на проекта ще даде възможност за бързото транспортиране на пострадали в спешно състояние до приемно лечебно заведение. Наред с това могат да бъдат изпълнявани и задачи за нуждите на трансплантацията в страната.
Искра.бг припомня, че България остана без медицински хеликоптер през 2019, когато фирмата-собственик го продаде на Грузия. На практика към момента сме единствената страна в Европейския съюз без възможност за навременен медицински транспорт. Припомняме също, че за пръв път директорът на Планинската спасителна служба Емил Нешев алармира за нуждата от медицински хеликоптери през лятото на миналата година, след няколко проведени спасителни акции в планината. Тогава той обясни, че военните хеликоптери са подходящи за търсене на бедстващи хора високо в планината или да се транспортират голям брой планински спасители.
Така процедурата за закупуване на два медицински хеликоптера беше стартирана през март 2020. Тогава от МРРБ уточниха, че безвъзмездната финансова помощ се предоставя директно на Министерството на здравеопазването. Снабдяването с въздушни линейки е част от мерките за подобрено качество на медицинските услуги и по-навременна помощ при спасителни действия
Проектното предложение предвижда и окомплектоване с нужното медицинско оборудване и електронни системи за комуникация, навигация и управление. Ще се осигури и необходимото обучение на екипажа и на медицинските екипи за работа във въздуха.
С осигуряването на съвременни въздушни линейки ще се даде възможност за навременна диагностика, наблюдение и лечение в случаите, когато за осъществяването на наземен транспорт трябват повече от 30 минути. Това ще помогне, в значителна степен, за спасяването на живота на пациенти в критично състояние, както и ще повиши капацитета за реакция при възникване на бедствия, аварии или катастрофи.
Реализацията на проекта е част от политиката за обновяване и окомплектоване на системата на спешна помощ, казват от МРРБ и припомнят, че в момента с финансиране от ОП „Региони в растеж“ 2014 – 2020 се изпълнява и голям проект за ремонт на всичките спешни центрове в страната и доставка на 400 нови линейки.