Бивш руски военен направи стряскащи признания за брутални разпити, при които украински мъже са били застрелвани и заплашвани с изнасилване, предава „BBC“.
Константин Ефремов, най-старшият офицер, който говори открито, сподели пред медията в ексклузивно интервю, че Русия сега го вижда като предател и дезертьор. На едно място в Южна Украйна той потвърди, че „разпитите, изтезанията са продължили около седмица“.
„Всеки ден, през нощта, понякога два пъти на ден.“
Ефремов многократно се е опитвал да се оттегли от армията, но в крайна сметка е уволнен заради отказа си да се върне в Украйна. Сега е беглец от Русия. Използвайки снимки и военни документи, предоставени от него, „BBC“ потвърди, че той е бил в Украйна в началото на войната – в Запорожка област, включително град Мелитопол.
Лицето на Константин Ефремов се появява на екрана на компютъра ми и започваме да си говорим, пише репортерът на медията, който е разговарял с него. Той е човек с история за разказване. Доскоро е бил офицер от руската армия. Разположен в Украйна миналата година, бившият старши лейтенант се съгласи да ми разкаже за престъпленията, на които казва, че е станал свидетел там – включително изтезания и малтретиране на украински затворници. Той ще разкаже за другарите си, които плячкосват окупирани райони на Украйна, и ще опише брутални разпити, водени от руски полковник, в които мъже са били застрелвани и заплашвани с изнасилване.
На 10 февруари 2022 г. Ефремов споделя, че е пристигнал в Крим, украинския полуостров, анексиран от Русия преди девет години. Той е началник на отдел за разминиране на 42-ра мотострелкова дивизия и обикновено е базиран в Чечня, в руския Северен Кавказ. Той и хората му са изпратени да участват във „военни учения“. Мъжът си спомня:
„По онова време никой не вярваше, че ще има война. Всички смятаха, че това е само учение. Сигурен съм, че дори висшите офицери не знаеха.“
Страхувах се да напусна
Ефремов си спомня как е виждал руски войници да залепват идентификационни знаци върху униформите си и да рисуват буквата „Z“ върху военно оборудване и превозни средства. В рамките на дни „Z“ се превърна в символ на това, което Кремъл наричаше своята „специална военна операция“. Ефремов твърди, че не е искал да има нищо общо с това.
„Реших да се откажа. Отидох при моя командир и му обясних позицията си. Той ме заведе при един старши офицер, който ме нарече предател и страхливец. Оставих оръжието си, качих се в такси и потеглих. Исках да се върна в базата си в Чечня и официално да подам оставка. Тогава моите другари ми се обадиха с предупреждение. Един полковник беше обещал да ме хвърли в затвора до 10 години за дезертьорство и той сигнализира на полицията.“
Ефремов казва, че се е обадил на военен адвокат, който го е посъветвал да се върне.
„Сега осъзнавам, че трябваше да пренебрегна това и да продължа“, признава той – „Но се страхувах да не ме вкарат в затвора.
Той се връща, за да се присъедини към хората си. Ефремов настоява, че е „против война“. Той ме уверява, че не е участвал в анексирането на Крим от Русия или в битките в Източна Украйна, когато за първи път избухна войната в Донбас преди девет години.
През 2014 г. Русия не само беше обвинена, че е организирала сепаратистки бунт там, но и че е изпратила свои войски. Константин също ми каза, че не е участвал във военната операция на Русия в Сирия.
„През последните три години участвах в разминирането в Чечня, място, преживяло две войни. Мисля, че работата, която свърших там, е от полза за хората.“
Грабеж на велосипеди и косачки
Ефремов е поставен временно начело на стрелков взвод. На 27 февруари, три дни след руската инвазия, мъжът казва, че той и хората му са получили заповед да се придвижат на север от окупирания Крим. Те се отправят към град Мелитопол. Следващите 10 дни биват прекарани на летище, което вече е превзето от руските войски. Той описва грабежите, на които е бил свидетел:
„Войниците и офицерите грабнаха всичко, което можеха. Катериха се по самолетите и минаха през всички сгради. Един войник отнесе косачка. Той гордо каза: Ще взема това вкъщи и ще кося тревата до нашите казарми.“
„Кофи, брадви, велосипеди, натъпкаха всичко това в камионите си. Толкова много неща трябваше да бъдат приведени, за да се поберат в превозните средства.“
Ефремов ни изпрати снимки, които казва, че е направил във въздушната база Мелитопол. На тях се виждат транспортни самолети и горяща сграда. Това са сред редица снимки и документи, които той е споделил – и които сме проверили – за потвърждаване на самоличността, ранга и движенията на Ефремов в Украйна през пролетта на 2022 г.
Инструментите за онлайн картографиране потвърдиха изображенията на авиобаза Мелитопол. В продължение на месец и половина той и осем войници под негово командване охраняват руска артилерийска част там.
„През цялото време спахме навън“, спомня си той. Войникът допълва:
„Бяхме толкова гладни, че започнахме да търсим зайци и фазани. Веднъж попаднахме на имение. Вътре имаше руски боец. Ние сме от 100-а бригада и сега живеем тук.“
И още:
„Имаше толкова много храна. Хладилниците бяха опаковани. Имаше достатъчно храна, за да оцелееш в ядрена война. Но войниците, живеещи там, хващаха японски шарани в езерото отвън и ги изяждаха.“
Видях разпити и мъчения
Групата на Константин Ефремов се премества да охранява това, което той описва като „щаб на логистиката“ през април – в град Билмак, североизточно от Мелитопол. Там той казва, че е бил свидетел на разпити и малтретиране на украински затворници. Мъжът си спомня един ден, когато са докарани трима затворници.
„Единият си призна, че е снайперист. Като чу това, руският полковник полудя, удари го, смъкна панталона на украинеца и го попита дали е женен.“
„Да“, отговорил затворникът. „Тогава някой да ми донесе парцал“, каза полковникът.
„Ще те превърнем в момиче и ще изпратим видеото на жена ти.“
Друг път, казва Ефремов, полковникът помолил затворника да назове всички украински националисти в неговата част.
„Украинецът не разбра въпроса. Той отговори, че войниците са морска пехота на украинските въоръжени сили. За този отговор те му избиха някои от зъбите.“
Кремъл иска руснаците да повярват, че в Украйна Русия се бори с фашисти, неонацисти и ултранационалисти. Този фалшив разказ служи за дехуманизирането на украинците в очите на руската общественост и армията. Ефремов казва, че украинският затворник е имал превръзка на очите.
„Полковникът опря пистолет в челото на затворника и каза „Ще броя до три и тогава ще те застрелям в главата“.
„Той брои и след това стреля само встрани от главата си, от двете страни. Полковникът започна да му крещи. Казах му: „Другарю полковник! Не ви чува, вие го оглушихте!“
Ефремов описва как полковникът е заповядал на украинците да не се дава нормална храна – само вода и бисквити. Но той твърди:
„Опитахме се да им дадем горещ чай и цигари.“
За да не спят затворниците на гола земя, Ефремов си спомня и как неговите хора им подхвърляли сено – „през нощта, за да не ни види никой“.
По време на друг разпит Ефремов казва, че полковникът е прострелял един затворник в ръката – и в десния крак под коляното, който е ударил костта. Константин твърди, че хората му превързали затворника и отишли при руските командири – „не при полковника, той беше луд“ – и казали, че затворникът трябва да отиде в болница, в противен случай ще умре от загуба на кръв.
„Облякохме го в руска униформа и го закарахме в болница. Казахме му: „Не казвай, че си украински военнопленник, защото или лекарите ще откажат да те лекуват, или ранените руски войници ще чуят и ще те застрелят и ние няма да можем да ги спрем.“
Службата на ООН по правата на човека документира случаи на малтретиране на затворници по време на войната в Украйна. Той е интервюирал повече от 400 военнопленници – както украинци, така и руснаци. Матилда Богнер, ръководител на базирания в Украйна екип за наблюдение на ООН, коментира:
„За съжаление открихме, че има изтезания и малтретиране на военнопленници и от двете страни.“
„Ако сравним нарушенията, изтезанията или малтретирането на украински военнопленници обикновено се случват на почти всеки етап от задържането. И в по-голямата си част условията на интерниране са по-лоши в много райони на Русия или окупирана Украйна.“
Най-лошите форми на изтезания или малтретиране на украински военнопленници обикновено се случват по време на разпит, уточнява Богнер. Те могат да бъдат подложени на електрически шок и цяла гама от методи на изтезание – смята тя – включително обесване на хора и побой. Тя добавя:
„Когато пристигнат в местата за интерниране, често стават жертва на така наречените приветствени побои. Те също често се сблъскват с неадекватна храна и вода.“
Руски военнопленници също съобщават за бития и токов удар.
„Всяка форма на изтезание или малтретиране е забранена от международното право“, категорична е Богнер. „Неприемливо е нито една от страните да прави това.“
„BBC“ не успя независимо да потвърди конкретните твърдения на Константин Ефремов за изтезания, но те са в съответствие с други твърдения за малтретиране на украински затворници. Министерството на отбраната на Русия не отговори веднага на искане за коментар.
Заклеймен като предател и отцепник
Ефремов в крайна сметка ще се върне в своя отдел за разминиране, но не за дълго. По думите му седем от неговите колеги са взели решението да напуснат армията.
В края на май, обратно в Чечня, той написва писмото си за напускане. Някои висши офицери не остават доволни.
„Започнаха да ме заплашват. Офицери, които не са прекарали и ден в Украйна, ми казваха, че съм страхливец и предател. Не ми позволиха да подам оставка. Бях уволнен.“
Ефремов ни показва писма от военните. В първия документ той е обвинен, че е „избягал от задълженията си“ и е пренебрегнал заповедта да се върне в Украйна. Определя се като „сериозно нарушение на дисциплината“. Второто писмо се отнася до „предсрочното уволнение на Ефремов от военна служба… поради нарушаване на договора“. Мъжът коментира:
„След 10 години служба бях заклеймен като предател, дезертьор, само защото не исках да убивам хора. Но се радвах, че вече съм свободен човек, че няма да трябва да убивам или да бъда убит.“
Ефремов вече е излязъл от армията. Но не и от опасност да бъде изпратен обратно във войната. През септември 2022 г. президентът Путин обяви това, което той нарече „частична мобилизация“. Стотици хиляди руски граждани щяха да бъдат привлечени в армията и изпратени в Украйна. Ефремов казва, че е знаел за това – тъй като вече е служил в армията в Украйна – няма да бъде оставен сам. Той сътворява план за бягство.
„В къщата, в която живеех, направих люк на тавана… в случай, че полицаи и наборници нахлуят да доставят повиквателни. Контролните офицери се приближаваха до дома ми и ме чакаха с колите си. Затова наех апартамент и се скрих там. Крих се и от съседите, защото бях чувал за случаи, когато съседи разказвали на полицията за млади мъже, които били наборници и се укривали. Смятах тази ситуация за унизителна и недопустима.“
Ефремов се свързва с руската правозащитна група Gulagu.net, която му помогна да напусне Русия.
Какво мисли Ефремов за онези руснаци – а те са много – които изразяват подкрепа за решението на Владимир Путин да нахлуе в Украйна?
„Не знам какво става в главите им“, казва той. „Как биха могли да си позволят да бъдат заблудени? Когато отидат на пазара, те знаят, че могат да бъдат подведени. Те не вярват на жените си, на съпрузите си.“
„Но човекът, който ги мами от 20 години, трябва само да даде думата и тези хора са готови да отидат да убият и да умрат. Не мога да го разбера.“
Докато приключваме разговора си, Ефремов се извинява на народа на Украйна. Ето и думите му:
„Извинявам се на целия украински народ, че дойдох в дома им като неканен гост с оръжие в ръце. Слава Богу, не съм наранил никого. Не съм убил никого. Слава Богу, че не съм убит. Дори нямам моралното право да искам прошка от украинците. Не мога да си простя, така че не мога да очаквам и те да ми простят.“