Днес редица европейските държави се подготвят да наложат по-строги ограничения, опитвайки се да забавят разпространението на „Омикрон“. Това най-вероятно обаче ще спре глобалното икономическо възстановяване, предава „Reuters“.
Така например по-рано днес от Външно министерство съобщиха, че от утре влизат в сила нови правила за пътуване между Великобритания и Франция. По информация на посолството ни в Париж както за ваксинираните, така и за неваксинираните граждани, се въвежда изискване за наличие на наложителни причини за пътуване от Великобритания за Франция, като сред тях не попадат туристически и бизнес пътувания.
За наложителни причини се смятат пътуване на френски граждани и членовете на техните семейства, както и на граждани на ЕС и членовете на техните семейства, които живеят във Франция или които преминават транзитно през Франция, за да достигнат държавата на своето местоживеене в ЕС. Същото се отнася и за професионалните здравни работници, които работят срещу разпространението на COVID-19, за студенти, записани във висши учебни заведения или в предварителни курсове за записване във висше учебно заведение във Франция, за транспортни работници в сухопътния, морския или въздушен транспорт, включително тези, които превозват стоки, предназначени за Франция или които преминават транзитно през Франция. Пътуванията на граждани с въздушен транспорт и преминаващи транзитно през Франция, като престояват до 24 часа в международната транзитна зона, също са включени в наложителните причини.
Въвежда се и изискването за наличие на наложителни причини и при пътуване от Франция към Великобритания. Те са налице за гражданите, които преминават транзитно през Франция, за да достигнат до държавата на своето местоживеене; за работещите в транспортния сектор и други. Също така е необходимо ваксинираните граждани да представят и негативен PCR или антигенен тест, направен в последните 24 часа преди пътуването. Досега това изискване се отнасяше само за неваксинираните.
Всички пътуващи от Великобритания, независимо дали са ваксинирани или не, трябва предварително да се регистрират на специална електронна платформа, която позволява да посочат и регистрират техния адрес по време на престоя им във Франция. Чрез тази платформа ще бъде генерирано разпореждане на префектурата за спазване на задължителна изолация на място по избор на гражданина. Задължението за спазване на изолация може да бъде отменено след 48 часа, ако гражданинът представи отрицателен резултат от PCR или антигенен тест. Формулярът за електронна регистрация е наличен на следния електронен адрес: https://passager.serveureos.org/. Ще бъде въведен контрол за стриктно спазване на посочените правила.
Подробности за режима на пътуване до Франция са публикувани на интернет-страницата на МВнР на https://mfa.bg/bg/covid19map/Europe/France.
Междувременно властите в Дания, Ирландия и Германия обмислят допълнителни ограничения в дните преди да започнат сериозно коледните празненства, следвайки стъпките на Франция и Великобритания. По този повод ирландският вицепремиер Лео Варадкар заяви, че пред лицето на „жестокия вирус“ правителството няма друг избор, освен да обмисли непопулярни мерки, в това число ранно затваряне на барове и ресторанти.
Според правилата, които могат да бъдат обявени по-късно днес, пътуващите от Великобритания до Германия ще трябва да бъдат поставени под карантина за 14 дни, разкри говорител на Здравното министерство в Германия.
На този фон големи централни банки изготвиха изследвания през изминалата седмица. Според тях бързото разпространение на „Омикрон“ ще окаже влияние върху възстановяването на световната икономика. Така например Японската централна банка запази изключително разхлабената си парична политика днес, въпреки че отмени спешното финансиране при пандемия.
Същевременно президентът на Европейската централна банка /ЕЦБ/ Кристин Лагард заяви, че по-строгите ограничителни мерки за спиране на разпространението на „Омикрон“ „могат да забавят възстановяването“ и ЕЦБ не даде сигнал за бързо спиране на програмите за подкрепа на COVID пандемията.
За разлика от това, борейки се с високата инфлация, Банката на Англия повиши лихвите, като стана първата икономика от Г-7, която направи това от началото на пандемията. Федералният резерв на САЩ пък алармира за планове за затягане през 2022 г.
Вариантът „Омикрон“ доведе до инфекции във Великобритания, която е близо до пиковите нива, наблюдавани в началото на тази година, въпреки че хоспитализациите и смъртните случаи остават много на по-ниско ниво. Европейските държави и САЩ също регистрираха ръст на инфекциите през този месец.
Припомняме, че над 5 милиона души са починали след заразяване с COVID-19, откакто вирусът се появи за първи път в Ухан преди над 2 години. Регистрирани са и над 272 милиона случая.