Въпреки насрочването си в последния момент, срещата в книжарница в най-западния град на Русия Калининград все пак привлече около 60 души, като много от тях бяха възмутени от усилията на местния политически избраник да забрани абортите в местните частни клиники, пише „Асошиейтед прес“.
Участието през седмицата изненада и окуражи Даша Яковлева, един от организаторите, на фона на неотдавнашните репресии срещу политическата активност при президента Владимир Путин. Яковлева, съосновател на женската група Feminitive Community, говори пред „Асошиейтед прес“:
„В момента в Русия няма място за политически действия. Единственото останало място са нашите кухни. И тук беше публично място, добре познато в Калининград, и всички говориха открито как виждат тази мярка, защо я смятат за неоправдана, неуместна.“
Въпреки че абортът все още е легален и широко достъпен в Русия, неотдавнашните опити за ограничаването му опънаха нервите във все по-консервативната страна. Активистите призовават поддръжниците на този акт да подават официални оплаквания, разпространявайки онлайн петиции и дори организирайки малки протести.
„Постепенна ерозия“ на достъпа до аборт
Докато засега това е само предложение в Калининград, частните клиники на други места започнаха да спират извършването на аборти. В цялата страна Министерството на здравеопазването в страната е изготвило теми за разговор с лекарите, за да обезсърчи жените да прекъсват бременността си, а новите разпоредби скоро ще направят много спешни контрацептиви практически недостъпни и ще повишат цената на други.
„Ясно е, че има постепенна ерозия на достъпа и правата на абортите в Русия и това е подобно на това, което се случи в САЩ“, коментира Микеле Ривкин-Фиш, антрополог от Университета на Северна Каролина в Чапъл Хил.
Миналогодишното решение на Върховния съд на САЩ, отменящо 5 десетилетия право на аборт, промени американската политика за абортите, прехвърляйки властта към щатите. Около половината от щатите на САЩ са приели забрани или големи ограничения, въпреки че не всички се прилагат поради правни предизвикателства.
В Съветския съюз законите за абортите означават, че някои жени се подлагат на процедурата многократно поради трудности при получаването на контрацептиви.
След разпадането на СССР правителствените и здравните експерти насърчават семейното планиране и контрола на раждаемостта, което води до спад на броя на абортите. В същото време законите позволяват на жените да прекъсват бременност до 12 седмици без никакви условия; и до 22 седмици по много „социални причини“, като развод, безработица или липса на доходи. Това се промени при Путин, който изгради мощен съюз с Руската православна църква, насърчавайки „традиционните ценности“ и стремейки се да стимулира растежа на населението. Министърът на здравеопазването Михаил Мурашко осъди жените, че дават приоритет на образованието и кариерата пред раждането.
Срокове на чакане, консултации, одобрение от свещеник
През десетилетията броят на абортите в Русия е намалял от 4,1 милиона през 1990 г. до 517 000 през 2021 г. Само в случаи на изнасилване е законно разрешен аборт между 12 и 22 седмици. Някои региони провеждат „Дни на мълчание“, когато държавните клиники не ги предоставят. Жените трябва да изчакат 48 часа или дори една седмица – в зависимост от етапа на бременността – между първата среща и аборта, в случай че премислят. Предлагат им се и психологически консултации, предназначени да обезсърчат абортите, съгласно издадените от държавата насоки, разгледани от „Асошиейтед прес“.
Здравните власти въведоха онлайн „мотивационен въпросник“, очертаващ държавната подкрепа, ако жените продължат бременността, според гинеколог от държавна клиника, който не е упълномощен да коментира публично и е говорил при условие за анонимност. Тя каза, че периодите на чакане са били психологически трудни за някои от нейните пациенти. И добави:
„През тази седмица (на чакане) може да започне да ѝ се гади и да изпита други симптоми на бременност. Те не разбират смисъла.“
Държавните клиники в един регион насочват жените към свещеник, преди да направят аборт. Властите твърдяха, че консултацията е била доброволна, но някои жени споделиха пред медиите, че от тях се изисква да накарат свещеник да подпише, за да направят аборт.
Ограничаване на хапчетата за аборт
Натискът срещу абортите идва, когато руските жени изглежда не бързат да имат повече деца на фона на войната в Украйна и икономическата несигурност. Продажбите на хапчета за аборт през 2022 г. са се увеличили с 60%, според Николай Беспалов, директор по развитието на аналитичната компания RNC Pharma. Те са паднали с 35% тази година, което ги поставя още по-високо от нивата преди 2022 г. Продажбите на противозачатъчни лекарства също са се увеличили през 2022-23 г., изтъкна той.
Неотдавнашно постановление на Министерството на здравеопазването на Русия ограничи разпространението на хапчета за аборт, използвани за прекъсване на бременност през първия триместър. Указът поставя мифепристон и мизопростол, използвани в хапчетата, в регистър на контролираните вещества, изискващ стриктно водене на записи и съхранение. „За болниците и клиниките, където хапчетата обикновено се раздават, този ход ще добави повече документи, но не много друго“, сподели д-р Екатерина Хиврич, ръководител на гинекологията в Lahta Clinic, частна клиника в Санкт Петербург.
Но по думите ѝ това ще повлияе на наличието на спешни контрацептиви, понякога известни като хапчета за сутринта, които се приемат в рамките на дни след незащитен секс, за да се предотврати бременност. Три от шест марки, налични в Русия, съдържат мифепристон в по-ниска доза, което означава, че ще бъдат строго ограничени, след като указът влезе в сила на 1 септември 2024 г.
„Те ще изискват специална рецепта и не всички аптеки ще ги заредят“, каза Ирина Файнман, активистка в северния регион на Карелия, добавяйки, че получаването на рецепта отнема време, което жените може да нямат, когато имат нужда от хапчетата.
Министерството на здравеопазването не отговори на въпросите дали ще изключи хапчетата за сутринта от постановлението. Длъжностни лица по-рано обещаха, че това няма да повлияе на тези хапчета, но някои аптеки вече изброяват тези с мифепристон като налични само при стриктни условия за рецепта.
След обявяването на ограниченията Файнман каза, че тя и други активисти са се запасили с хапчетата, които да раздават в случай на недостиг.
Продажбите на спешни контрацептиви са скочили със 71% до август 2023 г. спрямо същия период на миналата година, според Беспалов. Тези, съдържащи мифепристон, представляват около половината от пазара. Новите мерки вероятно ще увеличат цената на неограничените лекарства и вероятно ще доведат до краткосрочен недостиг.
Забрана на абортите в частните клиники
Високопоставеният депутат Пьотр Толстой е категоричен, че до пролетта законодателите ще се стремят да приемат национална забрана на абортите в частни клиники, където са извършени около 20% през последните години, според държавната статистика. Консервативните законодатели не успяха да въведат такава забрана преди време, но Министерството на здравеопазването сега казва, че е готово да я разгледа.
За Ирина Волинец, противник на абортите и омбудсман по правата на децата в региона на Татарстан, „това дава надежда, че в крайна сметка тази процедура ще бъде извадена от частните клиники“. Тя иска и увеличаване на държавната подкрепа за жените с деца като стимул за повишаване на раждаемостта.
Регионалните власти се опитаха да накарат частните клиники да спрат да предлагат аборти, с променлив успех. Калининград обмисля забрана в целия регион. В Татарстан около една трета от всички частни клиники вече не ги предоставят, казаха служители. В района на Челябинск в Урал три клиники се съгласиха да ги спрат.
„Важно е да се разбере, че натискът върху жените ще нараства“ дори при липса на пълна забрана. Това смята калининградският психотерапевт и активист Лина Жарин, която помогна за организирането на неотдавнашната среща в книжарницата. Онлайн петиция срещу забраната в Калининград е събрала близо 27 000 подписа.
Притискана да ражда
В седем други региона Министерството на здравеопазването използва друг пилотен проект: гинеколозите да се опитват да накарат жените да преосмислят възможността да направят аборт.
Документ, получен от „Асошиейтед прес“ и цитиран от други медии, очертава езика, който лекарите трябва да използват, включително казвайки, че бременността е „красиво и естествено състояние за всяка жена“, докато абортът е „вреден за вашето здраве и риск от развитие на усложнения“.
Наталия Москвитина, основател на Women For Life, която помага на жени, които се отказват от аборт, каза, че е помогнала за разработването на инструкциите и въвежда подобни скриптове за лекари в няколко региона.
Москвитина нашумя през август, след като регионът на Мордовия прие закон, който тя помогна да изготви, за забрана на „насърчаването“ на абортите. Поне още един регион обмисля подобна забрана. Нейната програма, която инструктира лекарите да поздравяват жените за това, че са бременни и дава подаръци с тематика за бебета и информация за ресурсите за подкрепа, е намалила процента на абортите с 40% в Мордовия, казаха тя и местните власти.
За жени, които се съмняват относно аборта, подобни разговори наистина могат да им помогнат да вземат решение, но за други те могат да бъдат дълбоко неудобни.
Олга Миндолина обмисляше аборт през 2020 г., травматизирана от по-ранна, трудна бременност. Но когато лекар в държавна клиника в западния град Воронеж я пита какво иска да прави, тя казва, че не знае – и ѝ е казано:
„В този случай трябва да родиш.“
Психолог от клиника ѝ казва, че жените понякога съжаляват за аборта, като я посъветва да говори със съпруга си. Адвокатът на младата жена разказа и за държавни помощи, които може да получи, ако роди. Миндолина решава да продължи бременността.
Анастасия, московчанка, която поиска аборт през 2020 г., каза, че „не е било много приятно“, когато лекар я е посъветвал да промени решението си.
„Просто не искам деца“, призна тя пред „Асошиейтед прес“, като помоли фамилното ѝ име да не се използва от страх от репресии.
Д-р Любов Еровеева, гинеколог, която оглавява проекти за семейно планиране през 90-те години на миналия век, вярва, че ключът е предотвратяването на нежелана бременност чрез обучение за контрол на раждаемостта и широко достъпни контрацептиви. Тя смята:
„Вместо да убеждават една жена да не направи аборт, властите трябва да „направят всичко, за да не се налага тя да търси такъв.“