Публикуваното отпреди няколко седмици видео на танцуващи французи по улиците на Париж предизвика вълна от възмущение в Туитър. Впоследствие полицията ги отведе мирно, като “балконският DJ” от сценката се размина само с предупреждение. Мнозина обаче се усъмниха, че полицията би била така уравновесена с тълпата от парижкото предградие „Монмартър“, ако не бяха бели представители на средната класа.
Инцидентът породи масово социално недоволство, тъй като бе предшестван от няколко вечери на сблъсъци между полицаи и граждани от бедни части на града, намиращи се на няколко мили северно от „Монмартър“. В сблъсъка бяха използвани гумени куршуми и сълзотворен газ, за да се разпръснат протестиращите младежи, палещи автомобили и контейнери за боклук. Конкретните сблъсъци бяха вследствие на инцидент между полицията и моторист, който впоследствие свърши в болницата, но като цяло проблемът има далеч по-дълбоки корени. И те са именно осемседмичната карантина в страната и тежките икономически последици за жителите от френските предградия и по-бедните региони на страната.
Из цяла Европа ограничителните мерки доведоха до икономически хаос. Франция отчете най-голямото си свиване на икономиката от Втората световна война насам, докато Великобритания е напът да изпадне в най-тежката си рецесия от последните 300 години. Най-бедните разбира се, ще бъдат засегнати най-тежко. В по-бедните квартали на Франция вече има дълги опашки пред центровете за раздаване на хранителни помощи. Колкото и да е тежка ситуацията за французите обаче, в Америка се очертава да бъде още по-тежка. Една от основните причини е, че във Франция за разлика от Щатите има държавна здравноосигурителна система и съответно държавни субсидии, като същевременно повечето френски граждани ще могат да се завърнат на работа в четвъртък, тъй като са само временно освободени.
Неравнопоставеността се увеличава
Преди няколко седмици Министърът на здравеопазването на Франция обяви, че в един от най-гъсто населените и същевременно най-бедни региони в страната Сен Сен Дени има регистиран пик на смъртните случаи в сравнение с останали части на страната. Крайнодесният политик Марин Льо Пен обвини правителството, че не прилага адекватно ограничителни мерки във въпросния регион, след като френски медии показаха снимки на пълни тротоари, което министерството на здравеопазването обяви за безотговорно. Предградията обаче осигуряват голяма част от работната ръка на Париж в сфери като ресторантьорство, превоз и почистване. Много от хората, видени в Сен Сен Дени най-вероятно са се придвижвали, за да отидат на работа
Придвижването във Франция от друга страна остава изключително затруднено. Общественият транспорт е драстично съкратен, като оживени влакови маршрути се изпълняват едва на всеки два часа. Според местните това е и причината да има толкова много хора по улиците, предвид че в предградията няма много магазини или търговски центрове.
Междувременно заможните централни квартали на Париж остават тихи. По данни на френския мобилен оператор Orange над един милион парижани са напуснали града с обявяването на карантината. Напусналите успяха да избягнат от вечерния час в столицата, който се прилага от 19:00 до 10:00 всеки ден. И докато някои щастливи граждани разполагат с дворове или покриви, голяма част от хората са прекарали повече от осем седмици без достъп до зелени площи, защото всички паркове в страната са затворени от 16 март.
Д-р Дженифър Хейз експерт по неврология и преподавател в департамента по кинезиология към университета МакМастър смята, че липсата на физическа активност може да доведе до сериозни физиологически и ментални усложнения. Активният начин на живот помага на хората за справяне с ежедневния стрес, както и предотвратява неврологични състояния като тревожност и депресия.
Физическата активност и разходките обаче остават забранени в голяма част на Европа. В италианската област Ломбардия заниманията на открито бяха забранени още в средата на март. Испания последва примера, като забрани излизането навън, включително и на деца, за период от шест седмици. Във Франция е разрешено да се излиза веднъж дневно, за не повече от час, като максималното отдалечаване от дома е 1 км. Обажданията за домашно насилие драстично са се покачили за периода.
Нарушаването на карантината в страната води до сериозни последици. Допуснатите да излизат следва да носят баджове и всичката нужна документация, в случаи, че бъдат спрени за проверка от жандармерията. Към април френската полиция е извършила над 15,5 милиона проверки и издала 915 000 глоби. Решението дали да се наложи глоба обаче остава крайно субективно. Например дори и да се излезе на пазар (една от малкото допустими причини за напускане на дома), полицаят ще трябва по собствено усмотрение да определи дали гражданинът се намира в рамките на допустимата дистанция.
Глоби сами по себе си се превръщат в повод за социално разделение. Мнозина бяха съгласни да рискуват излизане при глоба от 135 евро, но през последните седмици мерките в страната бяха затегнати. Към момента второ провинение се наказва с глоба от 1 500 евро, като трето с 3 700 евро и затвор от 6 месеца. Това разбира се повдига въпроса, доколко справедливи и пропорционални са глобите.
Въпреки това положението в САЩ е по-тежко
Макар и неравенството в Европа да се изостря, то в Щатите се заформя да бъде далеч по-тежко.
В Европа мерките успяха да доведат до изравняване на кривата със заболели от COVID-19. Случаите в Италия, Испания и Франция преминаха пика си в началото на април, като оттогава насам продължават устойчиво да намаляват. За разлика от Европа броят на новите заразни в САЩ се е закрепил на все още прекалено високо ниво. И докато някои щатски губернатори да призовават за повдигане на мерките, заболелите в Ню Йорк продължават да растат.
От друга страна Франция разполага с универсална здравноосигурителна система, която в голяма степен смекчи последиците за най-уязвимите. Подобно на други страни като Германия, масовото съкращаване на работна ръка във Франция бе предотвратено. За целта европейските правителства инвестираха директно средства в икономиката, за да може да работните места да бъдат съхранени. Това означава, че компаниите са с целия си капацитет и очакват отварянето на икономиката през идните седмици. В много от страните служителите продължават да получават до 84% от нормалното си възнаграждение.
Междувременно стана ясно, че в Съединените щати над 20 милиона души са загубили работата си през април, като цели бизнеси са преустановили дейността си. Правителствените помощи бяха оскъдни и далеч недостатъчни, като бизнесите получиха еднократна помощ от 1 200 щатски долара за всеки свои служител.
Безспорно има европейски граждани, които са останали отвъд обхвата на мерките – особено в сивия сектор. Ситуацията в САЩ обаче предстои да стане далеч по-тежка и докато за Европа най-лошото изглежда премина,то същото далеч не може да се каже и за Америка.