Около 20% от оризищата в България са останали без вода за напояване това лято, вследствие на ограниченията в доставките на вода от „Напоителни системи“. Площите, нуждаещи се от вода, са трудни за обслужване, а предварителните оценки показват, че ресурсите няма да бъдат достатъчни, за да обхванат всички нужди.
„В края на поливния сезон ситуацията остава критична, с драстично намалени количества подавана вода. Цената на водата продължава да бъде висока, като тази тенденция не се променя и през настоящата година“. Това заяви Георги Видолов, председател на Българската оризова асоциация, в интервю за специализирания сайт „Агри.БГ“.
Видолов, който е и собственик на най-голямата оризопроизводствена фирма в страната, разположена в град Съединение, подчерта, че през миналата година са били предвидени 16 милиона лева за компенсации на земеделските производители, ангажирани с напояването. В действителност, разпределените средства са били значително по-малко – около 6-7 милиона лева. Според него, ситуацията може да се влоши още повече през текущата година, тъй като наличните средства се пренасочват за други нужди, а обещанията не се изпълняват.
Видолов посочи, че проблемите с водния ресурс стават все по-сериозни и изискват разработването на цялостна политика за управление на водата.
„Необходимо е планиране и оптимално управление на ресурсите, за да се задоволят повече интереси и да се избегнат бъдещи кризи“, заяви той. Според него, нужно е да се насочат повече инвестиции и ресурси към управлението на водата, както за напояване, така и за питейни нужди.
Той предложи създаването на Министерство на водата, което да концентрира управлението на водните ресурси в една административна единица. В момента водата е разпръсната между различни министерства с различни интереси, което води до загуби и неефективност в управлението.
„Темата с водата трябва да бъде приоритетна, тъй като няма как да се компенсира недостигът на вода, както можем да направим с храна, гориво или енергия,“ заключи Видолов.
През тази година оризовите площи в България обхващат около 85 000 декара. Очакванията за добивите варират – някои стопани могат да постигнат резултати над 800 кг на декар, докато при други добивите ще бъдат около 400 кг на декар.