Петролният и газов гигант „British Petroleum“ /BP/ отчете високи печалби в началото на годината, тъй като цените на електроенергията остават вдигнати. През първите три месеца на годината печалбите достигнаха 5 млрд. долара (4 млрд. паунда), въпреки че бяха по-ниски от регистрираните 6,2 млрд. долара през миналата година, тъй като цените на петрола спаднаха от пика, достигнат след началото на инвазията на Русия в Украйна.
Големите печалби на енергийните компании доведоха до настоятелни призиви те да плащат повече данъци, тъй като домакинствата в Обединеното кралство масово изпитват трудности да покриват високите си сметки.
Лейбъристите и либералдемократите призоваха за промени в разпоредбите, касаещи извънредния данък. Лидерът на британската Лейбъристка партия Киър Стармър призова за „уместен“ данък върху извънредните печалби в енергетиката.
„Разбира се, ние искаме BP и другите компании да реализират печалби, за да могат да инвестират, но това са печалби, които те не са очаквали да реализират, това са печалби, които са надхвърлени, защото световната цена на енергията е толкова висока,“, обясни Стармър пред „BBC Breakfast“.
Лидерът на либералдемократите Ед Дейви коментира: „Тези главозамайващи печалби ощетяват всички, които се борят, за да плащат сметките си за електроенергия.“ Той добави, че правителството е „оставило петролните и газовите гиганти да се измъкнат от отговорност за милиарди лири“, докато обикновените граждани и редица други компании изключително трудно плащат за своето потребление на газ и електричество.
Миналата година BP отчете рекордна годишна печалба, тъй като компанията, заедно с останалата част от енергийния сектор, се възползва от рязкото покачване на цените на петрола и природния газ след инвазията на Русия в Украйна. Това доведе до генериране на крупни печалби за енергийните гиганти, но също така и до повишаване на сметките за енергия за домакинствата и обектите на много промишлени отрасли.
Главният изпълнителен директор на BP Бърнард Луни заяви, че през първото тримесечие компанията е постигнала забележителен успех и „изключителни“ резултати в маркетинга и търговията с газ и петрол.
Ник Бътлър, бивш изпълнителен директор на ВР и гостуващ професор в Кралския колеж в Лондон, коментира, че забележителните резултати се дължат „на доброто вътрешно бизнес представяне, но също така и на високите цени по света“. Той допълни, че печалбите на компанията вероятно ще намалеят доста през тази година, тъй като цените на петрола и природния газ се понижават.
Протест срещу вредните емисии
BP е подложена на остри критики, след като по-рано тази година обяви, че ще намали целите си за ограничаване на вредните емисии до края на десетилетието. Миналата седмица по време на годишното общо събрание на компанията някои от най-големите пенсионни фондове в Обединеното кралство гласуваха против преназначаването на председателя на BP Хелдж Лунд в знак на протест срещу това решение. BP от своя страна заяви, че цени „конструктивното предизвикателство и ангажираност“.
Представители на един от пенсионните фондове изразиха опасенията си относно действията на ВР за намаляване на изгарянето на газ, като се позоваха на документалния филм на “BBC” – „Под отровено небе“. Разследването на медията показа, че BP е една от няколкото големи петролни компании, които не декларират коректно пълното количество на емисиите от изгарянето на газ в петролните находища в Ирак, при което се отделят замърсители, които могат да причинят развитие на рак.
Али Хюсеин Джулуд, който участва в документалния филм, разказва за живота си в Румайла, Ирак. Мъжът споделя, че подозира, че левкемията, от която е страдал като дете, се е отключила отново в по-късна възраст, което според него се дължи на токсичните замърсители, отделящи се при операциите на петролните гиганти. Али е починал на 21 април, след като не е успял да пребори рака. Бащата на Али съобщи на управителния съвет на BP за смъртта на сина си по време на годишното общо събрание на акционерите. В отговор на това Луни изказа съболезнованията си и коментира: „Продължаваме да намаляваме изгарянето в Румайла. Постигаме напредък и този напредък трябва да продължи.“