Около 140 мюсюлмани рохинги са хваната в капан на дървена лодка край бреговете на Индонезия

Боядисаната в синьо лодка плава край брега от петък насам

0
12
Лодка с бежанци.
Лодка с бежанци. Снимка: Пиксабей

Във вторник около 140 слаби и гладни мюсюлмани рохинги, предимно жени и деца, се намират на дървена лодка, закотвена на около 1 миля (0,60 км) от брега на най-северната индонезийска провинция Ачех, съобщиха официални лица, а местните жители отказват да ги пуснат на сушата, предава „Асошиейтед прес“.

Боядисаната в синьо лодка плава край брега от петък насам. Трима рохинги са загинали по време на почти двуседмичното пътуване от Кокс Базар в Бангладеш до водите край Лабухан Хаджи в област Южен Ачех, съобщи местната полиция.

От неделя властите са прехвърлили 11 рохинги в държавна болница, след като здравословното им състояние се е влошило.

„Нашата общност, рибарската общност, отказва да ги пусне на сушата заради случилото се на други места. Те предизвикаха безпокойство сред местните жители“, казва Мохамед Джабал, ръководител на рибарската общност в Южен Ачех.

На голям транспарант, окачен на пристанището, беше написано:

„Жителите на област Южен Ачех отхвърлят пристигането на бежанци от племето рохинджа в района на област Южен Ачех.“

Според доклад на полицията в Ачех групата е напуснала Кокс Базар на 9 октомври и е възнамерявала да стигне до Малайзия. Съобщава се, че някои от пътниците на лодката са платили, за да бъдат транспортирани до други държави. Джабал успокои:

„Местните жители дават на групата храна, а Върховният комисариат на ООН за бежанците също им предоставя храна.“

Според полицията, когато лодката е напуснала Бангладеш, на борда е имало 216 души, а 50 от тях са слезли в индонезийската провинция Риау. Полицията в Ачех е арестувала трима заподозрени за предполагаема контрабанда на хора.

Около 1 милион от предимно рохингите-мюсюлмани живеят в Бангладеш като бежанци от Мианмар. Сред тях са около 740 000 души, избягали от бруталната кампания за борба с бунтовниците през 2017 г. на силите за сигурност на Мианмар, които са обвинени в извършване на масови изнасилвания и убийства.

Малцинството рохинджа в Мианмар е изправено пред широко разпространена дискриминация. На повечето от тях е отказано гражданство.

Индонезия, подобно на Тайланд и Малайзия, не е подписала Конвенцията на ООН за бежанците от 1951 г. и не е задължена да ги приема. Въпреки това страната обикновено предоставя временен подслон на бежанци в беда.

През март индонезийски служители и местни рибари спасяват 75 души от върха на преобърнатия корпус на лодка край бреговете на Ачех. Според ВКБООН други 67 пътници, сред които поне 28 деца, са загинали при преобръщането на лодката. „Асошиейтед прес“ съобщава, че капитанът и екипажът са измъчвали жени и момичета, преди лодката да се преобърне.

Отпускат над 42,5 млн. лв. за обезщетения в образованието

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments