Около 20 милиона деца по света са били лишени от животоспасяващи ваксини през 2018-та година. Данните са на Световната здравна организация и УНИЦЕФ, предаде „БТА“.
Специалистите предупреждават, че това е изключително опасно, защото малките хора са застрашени от смъртоносни болести. А с нарастващата епидемия от дребна шарка положението става още по-тревожно.
Световното ниво на базово покритие откъм ваксинации срещу тетанус, дифтерит, коклюш и дребна шарка от 2010 до днес е 86 на сто. Според ООН тези проценти не са ниски, но не са достатъчни. Особено след надигналата се епидемия на морбили. През 2018-та са регистрирани 350 000 души с това заболяване. Броят им е два пъти повече, ако го сравним с този през 2017-та година.
Тревожни са и първите данни от 2019-та. Регистрираните с дребна шарка са се увеличили 4 пъти за първото тримесечие, спрямо същия период на миналата календарна година.
Има и друга тенденция. Годишните статистики на ООН за първи път отчитат ваксинирането срещу човешкия папиломен вирус /HPV/. Манипулацията предпазва от рак на шийката на матката и се извършва преди навлизането на момичетата в активна фаза на половия живот.
Миналата година повече от 90 държави са включили защитата от HPV в националните си програми. Така броят на девойките по света, които могат да се предпазят е 33%.