Държавата ще осигури 60% от заплатите на служителите на компании, чиято дейност е пряко засегната от мерките срещу разпространението на коронавируса. Такова финансиране ще се получава в продължение на три месеца, а останалите 40% ще трябва да се осигурят от работодателите, предадоха от пресцентъра на Министерството на финансите.
Като втора мярка, свързана с инструментите, които да подпомогнат финансово-кредитната система, така че тя да е партньор на бизнеса, министър Горанов обясни, че ще предложи на правителството увеличение от 500 млн. лв. на капитала на Българската банка за развитие.
Този ресурс ще служи в две направления – едното е издаване на портфейлни гаранции към търговските банки, което ще намали капиталовата тежест към тях и ще им позволи да проявяват гъвкавост по отношение на своите клиенти, които изпитват затруднение.
Вторият инструмент е в същия пакет, който ще даде възможност с посредничеството на търговските банки, ББР или нейното дружество за рисков капитал да участват временно с опция за обратно изкупуване в капитала на дружества, които изпитват необходимост от подобно участие.
Така се осигурява безплатно финансиране на тази компании, защото лихвата върху капитала е нулева, каза още финансовият министър.
Владислав Горанов изрази удовлетворението си, че мерките, които правителството предлага, трябва да търсят баланс между това стопанският живот да продължи и тези, които са най-засегнати от първите удари на ограниченията заради епидемиологичната обстановка, да могат да получат достатъчно подкрепа така, че да продължат да функционират:
Тънкият баланс е между това да използваме резервите, които в момента държавата притежава, за да дадем възможност максимално плавно да минем през кризата, а това изисква много добър постоянен диалог и здрав и хладен разум.
Министърът на финансите уточни, че няма прогноза колко дълго ще продължи кризата, затова трябва да съхраним ресурсите си за управляване на процеса достатъчно време:
При подобна криза няма как да излезем сухи от водата, вероятно някои бизнеси ще престанат да съществуват, но тримесечната мярка, която предлагаме за подкрепа на заетостта, дава шанс на добросъвестните работодатели, които изпитват временни затруднения, да преминат през този етап, без да прекратяват заетостта, да запазят доходите на персонала си и да възстановят обема на дейността си в нормална среда.