Депутатите приеха окончателно промени в Закона за здравното осигуряване. С измененията се цели регулиране на обхвата на Националния рамков договор за медицинските дейности и условията и реда за работата на аптеките с Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/.
Националните рамкови договори вече трябва да съдържат изисквания относно основните трудови възнаграждения на медицинските специалисти, работещи в лечебни заведения за болнична помощ в изпълнение на договори с НЗОК, които са не по-малко благоприятни от предвидените в колективния трудов договор в отрасъл „Здравеопазване“.
Въвежда се изискване основните възнаграждения на лекари, медицински сестри и санитари в болниците да бъдат не по-ниски от уговорените в колективен трудов договор в сектор „Здравеопазване“. Това означава налагане на минимален стандарт за достойно заплащане на труда и повишение на сегашните заплати в повечето болници.
Промените ще намалят диспропорциите в заплащането между здравеопазването и други сфери, като образование например. Те ще лишат директорите на болници от основния механизъм, с който сега държат служителите си в подчинение – чрез поддържане на ниски основни заплати и допълването им с бонуси, разпределяни по субективни критерии.
Средствата за по-високи заплати в общинските болници ще се гарантират чрез нова методика за допълнително целево финансиране от бюджета на НЗОК за болници в отдалечени, труднодостъпни населени места и които са единствени в съответната община. Ще се създаде механизъм за осигуряване на средства за възнаграждения за приоритетни болници по критерии, определени от Министерството на здравеопазването. Той ще включва и договаряне между Българския лекарски съюз и НЗОК.
С промените се подобрява достъпът на здравноосигурените лица в отдалечени и труднодостъпни региони и в общини, в които няма други лечебни или здравни заведения, до медицинска помощ от основния пакет, гарантиран от бюджета на НЗОК, както и до лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни.
Българският фармацевтичен съюз и НЗОК ще разработят методика за подпомагане на аптеки в отдалечени и труднодостъпни райони, които са единствени в съответната община, както и на такива с денонощен режим на работа. По този начин ще се стимулират аптеки в населени места без аптеки или без денонощни аптеки да работят по договори с НЗОК. Това ще подобри достъпа на пациентите до лекарствени продукти.
По-добър достъп до здравни грижи в малките населени места и повишаване на основните заплати в болниците. Гаранции за това дават промените в Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/, приети единодушно от Народното събрание по предложение на „Продължаваме промяната“.
Новите финансови механизми за осигуряване на по-високи заплати в болниците и за нова регионална политика за достъп до здравни дейности и лекарства трябва да бъдат остойностени и заложени в бъдещия Закон за бюджета на НЗОК за 2023 г., който предстои да бъде приет от следващия парламент.