Правителството, а не министърът на здравеопазването, ще решава за обявяването на извънредна епидемична обстановка на територията на страната. Това реши днес окончателно парламентът, като прие на второ четене промените в Закона за здравето, внесени от Министерския съвет. В първоначалния вариант се предвиждаше право да обявява извънредна епидемична обстановка да има здравният министър.
До това ще се стига при наличие на непосредствена опасност за живота и здравето на гражданите от разпространение на заразни болести, сред които изрично е посочен и COVID-19, предаде „Dnes.bg“.
Опозицията в лицето на БСП и ДПС изрази сериозни опасения, че критериите за обявяването на извънредна епидемична обстановка според тях били неясни.
От своя страна министърът на правосъдието Данаил Кирилов обяви, че от години здравният министър е имал тази отговорност, но сега се повишава рангът на органа в държавата, който ще има право на това.
От БСП обаче бяха категорични, че само Народното събрание трябва да има възможност да обявява извънредна епидемична обстановка, защото права на граждани могат да бъдат отменяни след обявяване на извънредно положение на територията на страната.
След приетите на второ четене промени остават в сила и глобите за нарушаване на карантината. Тя ще е от 300 до 1000 лева, а при повторно нарушение – от 1000 до 2000 лева.
Тези, които са болни, а откажат да бъдат поставени под задължителна изолация, пък ще трябва да заплатят санкция в размер на 5000 лева.
Същата глоба ще трябва да плати и лице, което е било в контакт с болен, но откаже да бъде поставено под карантина, както и за пристигнали у нас от чужбина, които не искат да се изолират за 14 дни.