Окончателно: Служебният премиер ще бъде с прекратени правомощия, а не в неплатен отпуск

0
93
Министерски съвет
Министерски съвет. Снима: Искра.бг

Народното събрание прие на второ четене промени в Закона за Българската народна банка /БНБ/, които позволяват на служебния министър-председател да спре изпълнението на своите пълномощия за периода на назначението си и след това да продължи мандата си, за който е избран. Тези промени бяха предложени от ГЕРБ-СДС и ДПС, предаде „БТА“. 

Със заключителните разпоредби на измененията в Закона за БНБ се променят текстовете от Закона за Сметната палата и Закона за омбудсмана, които предоставят правото за прекъсване на пълномощията на служебния министър-председател.

Предложените промени посочват, че когато управителят на БНБ е назначен за служебен премиер, той определя свой заместник измежду подуправителите, който да изпълнява неговите правомощия след възлагането. При назначаване на подуправител за служебен министър-председател по негово предложение, Управителният съвет определя негов заместник, който изпълнява правомощията му при негово отсъствие. Управителят и подуправителите не могат да извършват друга дейност, освен преподавателска или като членове на органите на дружества, в които БНБ има участие, или на международни организации във връзка с дейността ѝ, освен ако са назначени за служебен министър-председател.

При отсъствие или назначаване за служебен премиер на председателя на Сметната палата, той определя своя заместник. В същите случаи при заместник-председателя, правомощията му се упражняват от другия заместник-председател, определен със заповед на председателя на Сметната палата. Ръководителите на Сметната палата не могат да заемат друга платена длъжност или да извършват друга платена дейност, освен ако са назначени за служебен министър-председател, както и по международни проекти и програми, свързани с дейността на Сметната палата, научна, преподавателска или дейност, регламентирана в Закона за авторското право и сродните му права.

Също така, парламентът прие, че когато омбудсманът е назначен за служебен министър-председател, неговите правомощия се изпълняват от заместника му. Длъжността на омбудсмана и на заместник-омбудсмана е несъвместима с друга държавна длъжност, длъжност по управление в търговско дружество или юридическо лице с нестопанска цел, както и с членство в политическа партия или синдикална организация, освен ако са назначени за служебен министър-председател.

По време на разискванията Тошко Йорданов от „Има такъв народ“ /ИТН/ посочи, че поправките са били внесени в последния момент, без обсъждане и директно в правна комисия. Той предложи редакционни промени, които посочват, че избраният за служебен премиер може да се върне на длъжността си, ако все още не му е изтекъл мандата, както и заместникът, който ще изпълнява функциите му докато е служебен министър-председател, да се назначава с акт на Народното събрание. Те бяха отхвърлени.

Второ четене: Промени в Закона за БНБ улесняват служебния премиер

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments