Доклад на Human Rights Watch установява, че децата спортисти в Япония често търпят физическо и словесно насилие, а понякога с тях има и сексуални злоупотреби по време на тренировки. Това показва доклада на организацията, за чиято цел е изследвано ежедневието на над 800 спортисти в 50 спорта, пише агенция “Ройтерс”.
…
Докладът от 67 страници, публикуван в понеделник и озаглавен “Бях ударен толкова много пъти, че не мога да ги преброя”, разглежда историята на японското физическо наказание в спорта и включва преживяното и докладвано от първо лице на спортисти. Той идва през седмицата, която щеше да отбележи началото на Олимпиадата в Токио, ако не беше глобалната пандемия от коронавирус. Игрите вече се забавят с година.
“Конкретните злоупотреби, които документирахме, включват удряне, плесване, ритане или удари с предмети (и) прекомерна или недостатъчна храна и вода”, каза на пресконференция Минки Уордън, директор на глобалните инициативи на Human Rights Watch (HRW).
През 2013 г. Японският олимпийски комитет (JOC) обеща да предприеме стъпки за премахване на насилието сред спортните си федерации, след като вътрешно проучване разкри, че повече от 10% от неговите спортисти са били жертви на тормоз или насилие. Той също така намали финансирането на федерацията си по джудо за известно време, след като беше разкрито, че треньорите са малтретирали спортистки физически.
HRW заяви, че оттогава не е направено достатъчно по този въпрос и поиска организации като Японския спортен съвет и JOC да използват предстоящата Олимпиада като катализатор за промяна. Комитетът отбелязва, че насилието над деца в спорта е глобален проблем и че системите за подаване на сигнали за насилие са непрозрачни, неотговарящи на изискванията и неадекватни.
“Хюман Райтс Уоч призовава Япония да предприеме решителни действия и да доведе до справяне с тази глобална криза”, каза Уордън.
JOC не отговори на молбите на „Ройтерс“ за коментар по темата, пише още изданието.
Докладът се основава на интервюта с повече от 50 настоящи и бивши спортисти, онлайн проучване, което привлече 757 отговора и срещи с осем японски спортни организации. От 381 анкетирани спортисти на възраст 24 или по-млади, 19% посочват, че са били удряни, шамарени, плеснати, ритани, удряни в земята или бити с предмет, докато са участвали в тренировките.
“Треньорът ми каза, че не съм достатъчно сериозен с бягането, така че всички бяхме повикани при треньора и бях ударен в лицето пред всички. Кървях, но той не спря да ме удря”, казва професионален спортист, който в доклада е упоменат под псевдонима на Дайки А.
18 на сто от анкетираните съобщават, че са преживели словесно насилие, а петима са докладвали за сексуално посегателство или тормоз, докато участват в спорта като деца.