Олимпийската спринтьорка на Беларус пристигна във Виена на фона на опасенията за безопасността

0
18
Стадион
Снимка: Пиксабей

Самолетът с беларуската олимпийска спринтьорка, търсеща къде да отседне, кацна в Австрия днес, след като се противопостави на опит на служителите на нейния олимпийски отбор да я изпратят у дома, където е изправена пред страх от репресии от страна на авторитарното правителство, информира “Асошиейтед прес”.

Кристина Цимановская се качи на самолет на международното летище Нарита в Токио, който отлетя за Виена (където ѝ предложиха хуманитарна виза), но от нея се очакваше да пътува до Полша. Преди да напусне Япония, 24-годишната Цимановская заяви, че се надява, че може да продължи кариерата си, но безопасността е нейният неотложен приоритет. Съпругът ѝ напусна страната бързо тази седмица, когато разбра, че съпругата му няма да се върне в Беларус.

Летище Виена съобщи, че директният полет, на който се е качила Цимановская, е кацнал в сряда в 15:08 часа местно време. Вадим Кривошеев, активист от Беларуската фондация за спортна солидарност, заяви, че Цимановская е взела полета за Австрия вместо за Варшава по съвет на полските власти. Пред “Асошиейтед прес” Кривошеев сподели:

“Решението за промяна на маршрута и полет до Виена беше взето от полската страна от съображения за сигурност.”

Очаква се Цимановская да се отправи към Варшава по-късно в сряда, според Кривошеев.

Опитът на Цимановская на игрите в Токио се превърна в международен проблем, след като тя обвини служители на беларуския екип, че са я хвърлили на летището преди няколко дни и са се опитали да я качат на самолет за Беларус, защото е критикувала ръководството на отбора в социалните медии. Служителите на екипа казаха, че тя ще бъде изправена пред репресии у дома си, каза тя.

Длъжностните лица ясно са дали да се разбере, че след завръщането у дома спортистката определено ще бъде изправена пред някаква форма на наказание, каза самата Цимановская пред АП във видеоразговор от Токио във вторник. Тя допълни:

“Имаше и тънко прикрити намеци, че ще ме очакват още.”

И добави, че вярва, че ще бъде изгонена от националния отбор на Беларус. Цимановская продължи:

“Много бих искала да продължа спортната си кариера, защото съм само на 24 години и имах планове поне за още две олимпийски игри. Но засега единственото, което ме притеснява, е моята безопасност.”

По телефона във вторник Дмитрий Даухалионак, ръководителят на делегацията на Беларус на летните олимпийски игри, отказа коментар, като заяви, че “няма думи”.

Критиката на Цимановская за начина, по който служителите управляват нейния екип, предизвика огромна реакция в държавните медии в Беларус. Бегачката каза в Instagram, че е била включена в щафетата 4х400, въпреки че никога не е участвала в състезанието. Тогава ѝ беше забранено да се състезава на 200 метра. Спринтьорката призова международните спортни власти във вторник “да проучат ситуацията, кой е издал заповедта, кой всъщност е взел решението, че вече не мога да се състезавам”. Тя предложи възможни санкции срещу старши треньора.

В интервюто за “Асошиейтед прес” Цимановская също изрази притеснения за родителите си, които остават в Беларус. Съпругът ѝ Арсени Зданевич заяви пред медията, че е решил да напусне страната, когато Цимановская му е казала, че няма да се върне.

Беларус беше разтърсен от месеци на протести, след като президентът Александър Лукашенко получи шести мандат на президентските избори през август 2020 г., които опозицията и Западът сметнаха за фалшифицирани. Властите реагираха на демонстрациите с мащабна репресия, при която бяха арестувани над 35 000 души, а хиляди бяха бити от полицията.

В знак на решимост да заглушат несъгласието на всяка цена, властите на Беларус отклониха пътнически самолет, който летеше от Гърция за Литва през май и му наредиха да кацне в столицата на Беларус, където арестуваха опозиционен журналист на борда.

На фона на раздора, иницииран от Цимановская с представители на отбора, други двама беларуски спортисти обявиха намерението си да останат в чужбина. Седмобойката Яна Максимава заяви, че тя и съпругът ѝ Андрей Краучанка, които спечелиха сребро в десетобоя на Олимпиадата в Пекин през 2008 г., ще останат в Германия. В Instagram Максимава заяви:

“Не планирам да се прибирам след всички събития, които се случиха в Беларус.”

Тя добави, че човек може да се загуби не само свободата со, но и живота си в родината си. Авторитарният беларуски президент, който ръководи Националния олимпийски комитет на Беларус почти четвърт век, преди да предаде работата на по-големия си син през февруари, проявява силен интерес към спорта, като го вижда като ключов елемент от националния престиж. Лукашенко и синът му бяха забранени от игрите в Токио от Международния олимпийски комитет, който разследва оплаквания от спортисти, че са изправени пред сплашване по време на репресиите срещу антиправителствените протести през последната година.

Западните лидери осъдиха отношението на Цимановская от беларуските власти.

Държавният секретар на САЩ Антони Блинкен осъди опита на беларуските власти да принуди Цимановская да се върне в Беларус за упражняване на свободата на словото като “друг акт на транснационална репресия”. В Twitter Блинкен написа:

“Подобни действия нарушават олимпийския дух, нарушават основните права и не могат да бъдат толерирани.”

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments