Омбудсманът Диана Ковачева е изпратила препоръка до министъра на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров и управителя на Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/ проф. Петко Салчев, в която алармира за проблеми при разкриването и работата на COVID зоните, в това число и при осигуряването на лекарствата за домашно лечение на пациенти с COVID-19, заплащани от Касата.
„С разбиране към необходимостта от осигуряване на гарантиран достъп на гражданите със симптоматика на COVID-19, която не налага постъпване в болница, до прегледи, лабораторни и образни изследвания и домашно лечение, заплащани от НЗОК, както и от избягване контакта им с останалите пациенти, бих искала да изразя безпокойството си от информацията, че разкритите към момента COVID зони, чрез които се очаква това да бъде постигнато, не осигуряват равномерно и достатъчно покритие на цялата страна, както и за проблеми в тяхната дейност“, пише омбудсманът.
Така на практика в много райони у нас, в това число отдалечени и труднодостъпни населени места, пациентите реално нямат достъп до COVID зона, а за да стигнат до най-близката такава се налага да ползват транспорт, в нарушение на противоепидемичните мерки.
Доц. Ковачева е разтревожена и от изявленията на общопрактикуващи лекари и представители на тяхното сдружение, според които COVID зоните на практика не работят, пациентите реално се насочват към личните лекари, които пък не разполагат с правомощията да предписват необходимите за лечение лекарства, с което се нарушава правото на достъп на гражданите до лечение, заплащано от НЗОК.
Омбудсманът допълва, че при заплащане от НЗОК на домашното лечение на пациенти с COVID-19, се наблюдават проблеми и при предписването, и при получаването на лекарствени продукти. Проблемите са в техния списък, реда за предписване, продължителността на лечението и нивото им на реимбурсиране от НЗОК, включително и поради липсата и недостига на някои от лекарствата в аптеките.
„Бих искала също да отбележа и проблема, произтичащ от необходимостта електронната рецепта, съдържаща до три лекарствени продукта, да бъде изпълнена от една аптека, което често е невъзможно и създава сериозни затруднения за гражданите и рискове за работещите в аптеките“, посочва още общественият защитник. Затова в препоръката си Диана Ковачева настоява за преразглеждане на списъка на лекарствените продукти за домашно лечение на COVID-19 и на нивото им на заплащане от НЗОК. Омбудсманът е категорична, че за да имат реален достъп гражданите до лечение с необходимия обем, продължителност и качество е нужен гъвкав механизъм за предписване и получаване на лекарства за COVID.
„Във връзка с изложеното, със загриженост за правата на гражданите в здравеопазването в условията на пандемия от COVID-19 и на основание предоставените ми от Закона за омбудсмана правомощия, се обръщам към Вас за информация за предприетите по посочените въпроси действия, както и с препоръка за обсъждане и предприемане на мерки за своевременно решаване на проблемите и гарантиране на реален достъп на пациентите до съвременна диагностика и лечение на COVID-19 в условията на извънболничната медицинска помощ“, настоява общественият защитник.