В ново писмо до ключови министри и ръководителя на Агенцията по устойчиво енергийно развитие омбудсманът Диана Ковачева повдига въпроси относно масовото недоволство сред гражданите и общините, свързано с отхвърлените проекти за безплатно саниране на жилищни сгради чрез процедура BG-RRP-4.023.
Писмото, адресирано до министрите на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков, на енергетиката Румен Радев, на финансите Асен Василев и до изпълнителния директор на Агенцията по устойчиво енергийно развитие Ивайло Алексиев, изразява загриженост относно прозрачността и справедливостта на процеса.
В документа омбудсманът подчертава, че гражданското недоволство е масово и засяга различни аспекти на процедурата – от начина на нейното конструиране и разгласяване до прилагането на етапите и обявяването на резултатите. Проф. Ковачева настоява за предоставяне на информация относно проверките на сертификатите за енергийна ефективност и нарушенията по конкретни жалби, както и за предприетите мерки за осигуряване на възможността за справедливо участие в процедурата.
Омбудсманът изразява притеснение от липсата на яснота по въпросите, поставени в предходно писмо от 11 януари и призовава за провеждането на разяснителна кампания, която да информира гражданите за възможностите за финансиране на енергийна ефективност на сградите и за подпомагане на участието на енергийно бедните граждани.
Ковачева подчертава несправедливото разпределение на средствата, проблемите с качеството на енергийните обследвания и липсата на контрол върху сертификатите за енергийна ефективност. В писмото се изразяват искания за проверка на сертификатите, преразглеждане на класирани проекти, възстановяване на разходите и осигуряване на допълнителен кредитен ресурс за самоучастие в следващия етап.
Тя обръща внимание и на възраженията от страна на местната власт и настоява за прозрачност, достъп до информация и създаването на програма с грантово финансиране и безлихвени кредити за гражданите.
Омбудсманът подчертава необходимостта от допълнителни разяснения и насоки за участие в процедурите за саниране, както и от уточняване на условията за самоучастие, за да се гарантира справедливо и достъпно финансиране за всички засегнати страни.