Омбудсманът Диана Ковачева подчерта нуждата да се премахне фигурата на „вечния длъжник“ в България, която нямала аналог никъде другаде в Европа. Изявлението си
в „bTV“ тя направи по повод увеличилите се жалби от граждани, че са тормозени от кредитори по време на пандемия.
Ковачева е притеснена, че на хората теглили кредити, особено бързи такива, не се давало шанс да започнат на чисто и връщали пари цял живот. На някои им се налагало да не работят на трудови договори, за да не им се удържала част от заплатата. Това се отразявало на целия им живот – на правото им на пенсия, на трудовия им стаж, на здравното им осигуряване и т.н.
Омбудсманът предлага налагане на абсолютна давност, за да се дисциплинират кредиторите, или приемане на Закон за личния фалит, така че вземанията да се събират в рамките на 10 години. Тя призова за съдействие и Комисията за защита на потребителите, които да разгледат общите условия на бързите кредитори. Неравноправните клаузи от техни договори падали в съда, но това се случвало само за конкретен случай и пак ги имало в следващите договори.
В регистъра на БНБ сега имало 196 фирми за бързи кредити, но едва 8 от тях членували в Асоциацията на отговорните фирми за небанково кредитиране. Имало хора с по 10 бързи кредита и жалбите на гражданите в последните два месеца, че биват преследвани от кредитори, са се увеличили с 30%. В много случаи в преследването се включвали и колекторски фирми. Хората не знаели, че дългът им е бил продаден на трета страна и били неприятно изненадани като ги потърсел частен съдебен изпълнител или колекторска фирма. Решение на този проблем все още нямало.