Омбудсманът Диана Ковачева засегна пред „БНТ“ някои от наболелите в страната теми, добили актуалност по време на пандемията от коронавирус. Тя даде гласност на множество сигнали за запорирани пенсии, хора, останали без доходи, скок в сметките на цената на водата, както и липса на равен достъп до образование за децата със специални нужди.
Запорирани са пенсии поради задължения и частни съдебни изпълнители. Цялата ситуация с COVID-19 остави множество домакинства без работа, съответно и без доходи. Налага се ЧСИ и банките да вземат предвид всички фактори и да проявят нужното разбиране.
„Хората остават без пари, въпреки това увеличават цената на водата. А по-високата цена не се отразява на качеството. Няма ползи за гражданите. 60-70% е загубата на вода в страната, а това се поема от гражданите“, коментира Ковачева.
Вчера бе проведена онлайн среща по инициатива на омбудсмана, на която министърът на образованието Красимир Вълчев трябваше да отговаря на въпроси на граждани и родители за дистанционното обучение у нас.
Пропуските в дистанционната форма са изсветлили дългогодишни проблеми в българската образователна система цялостно. Според Ковачева в никакъв случай не може да говорим за равен достъп до образование. Липсата на такъв засяга пряко най-вече децата с увреждания и специални нужди.
Друг подаден от родители сигнал, информира за учители на първокласници, които отказват да си пуснат камерата, за да не се нарушава личното им пространство. Немислимо! Как тези преподаватели ще учат подрастващите да пишат? „Не само, че преподавателите трябва да са с включени камери, но и да пишат на дъска“, отсече гражданския защитник.
Омбудсманът даде за пример една евентуална ситуация и попита какво правим, ако се сблъскаме с нея на практика? Семейство с 2 деца, което няма социални затруднения и съответно не покрива критериите за подпомагане. И двамата родители са вкъщи и работят онлайн. За да учат децата им, те трябва да притежават 4 устройства. Колко са родителите, които могат да си позволяват да притежават 4 лаптопа?