Омбудсманът поиска от МОН спешна проверка в Дневния център в Бургас след насилието над дете със СОП

0
101
Диана Ковачева с проверка в Бургас
Диана Ковачева с проверка в Бургас. Снимка: Колаж от Google Maps

Омбудсманът Диана Ковачева е изпратила препоръка до служебния правосъден министър проф. Николай Денков, в която настоява да се извърши спешна проверка в Център за специална образователна подкрепа /ЦСОП/ в Бургас. Поводът е станалият обществено достояние в социалните мрежи видеоматериал за насилие над дете със специални образователни потребности /СОП/, който показва нечовешко и унизително отношение от страна на педагози.

По случая и омбудсманът се самосезирала и е образувала проверка. Тя коментира:

„Като омбудсман и независим орган за защита на правата на децата, който има специални отговорности към правата и интересите на децата, се самосезирах по изнесения в медиите случай и образувах проверка. Въпреки уверението, което получих от компетентните органи, че записът е направен преди 4 години, намирам че това не може да бъде аргумент, който да ни успокоява. Напротив, това е още по-тревожно поради факта, че никой не е предприел мерки в периода, в който това се е случило. Предполагам, че с детето не е работил никой и насилието не е било преодоляно. Още повече въпросният педагог не е бил санкциониран и той може би е приел, че това е напълно приемлив начин на отношение към децата със СОП.“

Според доц. Ковачева този случай е поредното доказателство за липсата на базови разбирания за правата и интересите на всяко дете и показва системни пропуски и проблеми в образователните институции, призвани да осигурят възможно най-щадяща и приобщаваща среда за децата със СОП.

Омбудсманът препоръчва на МОН да се извърши цялостен анализ на причините, довели до такова унизително отношение към дете със СОП. Тя настоява още да се набележат конкретни мерки, които ясно да адресират проблемите в системата – необходимостта от квалификация на персонала, обучения по правата на детето, включително квалификация на ниво отделен специалист и ниво специалисти във всеки център.

„За мен е важно да има ясни механизми за подкрепа на учителите за работа с деца със СОП, образователните институции да носят отговорността и да посрещат нуждите на всяко дете със СОП, да се развият нови умения за комуникация на учители с родителите“, категорична е Ковачева, която се ангажира в началото на учебната 2021/2022 г. да възложи нарочна проверка в ЦСОП, както и да изготви специален доклад, който ще бъде внесен в просветното министерство и в Народното събрание.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments