Омбудсманът се застъпи за двама чужденци, застрашени от връщане в Иран и Афганистан

0
69
Диана Ковачева
Диана Ковачева. Снимка: Омбудсман на Република България

Омбудсманът Диана Ковачева се застъпи пред директора на Дирекция „Миграция“ Николай Николов за двама дългогодишно пребиваващи в страната ни чуждестранни гражданииранец и афганистанец, които с „принудителна административна мярка са настанени в специален дом за временно настаняване на чужденци“ и са застрашени от връщане до страните им на произход.

И по двата случая, след жалба от техните адвокати, експерти от Дирекция „Национален превантивен механизъм и основни права и свободи на човека“ към омбудсмана извършват проверка на място и излизат с препоръка да се приложи чл. 44, ал. 5 от Закана за чужденците в Република България (ЗЧРБ) – алтернативни мерки на принудителното настаняване.

Според тази разпоредба, когато съществуват пречки чужденец да напусне незабавно страната или да влезе в друга страна и няма насрочени действия за предстоящото му извеждане, органът, издал заповедта за налагане на принудителната административна мярка, или директорът на дирекция „Миграция“ могат да издадат заповед, с която да се наложи някоя от обезпечителните мерки, като алтернатива на задържането. Сред възможностите например е „чужденецът се задължава да се явява ежеседмично в териториалната структура на МВР по местопребиваването си“.

И двамата чуждестранни граждани са живели на територията на страната над 10 години и са адресно регистрирани – единият разполага с валиден паспорт, а другият има валиден договор за наем и нотариално заверена декларация от гарант – български гражданин, осигуряващ издръжка на лицето за времето на пребиваването му в България.

При проведеното интервю с иранския гражданин експертите на НПМ са информирани, че той не желае да се завърне в Иран, не разполага с валидни ирански документи за самоличност и иска да остане в България официално, за което е подал и последваща молба към ДАБ при МС. Проверяващият екип констатира, че той говори свободно български език, познава българските обичаи, има много приятели – български граждани и е напълно интегриран в страната.

„Във връзка с гореизложеното и на основание чл. 20, ал. 1, т. 2 във връзка с чл. 19 от Закона за омбудсмана се обръщам към Вас с предложение за извършване проверка по случая. Препоръчвам в изпълнение на правомощията Ви по чл. 44, ал. 5 от ЗЧРБ и при наличие на установено основание за прилагане на по-леки мерки, да издадете заповед, с която спрямо чужденеца да бъде приложена някоя от обезпечителните мерки“, пише омбудсманът.

Спрямо афганистанския гражданин омбудсманът допълва и факта, че обстановката в Афганистан продължава да е опасна и несигурна, особено след вземането на властта в страната от талибаните през август 2021 г.

„Според публично достъпната информация на страницата на Министерство на външните работи обстановката на сигурност в Афганистан продължава да бъде сложна и непредвидима, а индексът на риска продължава да бъде пета степен (най-висок)“, пише проф. Ковачева.

Тя е категорична, че съгласно чл. 44а, ал. 5 от ЗЧРБ, чужденец не се връща в държава, в която животът и свободата му са застрашени и той е изложен на опасност от преследване, изтезание или нечовешко или унизително отношение.

Омбудсманът изтъква още, че след проведен разговор с адвоката на чужденеца, експертите на НПМ са установили, че предстои лицето да подаде молба за международна закрила, към която като ново обстоятелство ще бъдат приложени медицински документи за белези от мъчения, на които лицето е било подложено в Афганистан.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments